| irinuta1113 a întrebat:

Pot face tromboza venoasa la 15 ani? Dau funda imi FAC mari griji, am dureri de vene

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti. Durerea in tromboflebita e usor e recunoscut: e atroce, nu poti suporta nici atingerea cearsafului pe zona afectata (care este maxim cat suprafata unei palme)

| SamuraiOkami a răspuns:

Nu e de gluma despre asta, cel mai bine este sa mergi la medicul de familie.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ofunda_909 ai aici totul despre boala asta + simptome

| Andrei200300 a răspuns:

Salut,ai mai descoperit ceva?

| dani2017 a răspuns:

Teoretic aproape orice boala o poti face la orice varsta, nu varsta e unicul factor decident in aparitia unei boli.

Uite ce zice google despre factorii de risc pentru aparitia trombozei venoase profunde:

-interventiile chirurgicale ( mai ales din sfera ortopedie si neurochirurgie)
-accident vascular cerebral
-repaus la pat prelungit
-antecedente de tromboza venoasa profunda
-cancere, chimioterapie
-catetere venoase centrale
-insuficienta cardiaca avansata
-tratament cu anticonceptionale orale
-hipercoagulabilitate genetica (deficite ale factorilor coagularii Antitrombina III, proteina C si S, factor V Leiden prezent, mutatiile genei protrombinei, sindrom antifosfolipidic, etc.)
-istoric familial de tromboze
-traumatisme, calatorii la distanta mare (avion, masina)
-sarcina, perioada de dinainte si dupa nastere (mai ales cezariana)
- vene varicoase
- malformatii congenitale ale sistemului venos profund (agenezie de vena cava inferioara, vena cava inferioara dubla, etc)
-obezitatea

Dar nu poti tu pune un diagnostic din ce citesti pe net.

Daca ai o durere ce persista mai mult de 3-4 zile du-te la doctor si te vei vei scapa de griji.

Multa sanatate.