| irinuta1113 a întrebat:

Salut am dureri la venele picioarelor deja de mai mult de o saptamana,am mers cu picioarele goale deseori, si nu am vene evidentiate, nu am picioarele umflate am tromboza venoasa sau asta este de la frig? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tromboza venoasa afecteaza un segment al unei vene. Deci durerea va fi foarte foarte localizata, nu la ambele picioare. Insa sunt curioasa cum ai stabilit tu ca te dor venele? De ce nu arterele care le insotesc intotdeauna? Serios vorbind, nici venele si nici arterele nu te pot durea, de vreme ce nu au receptori pentru durere (vei invata asta la liceu, la anatomia si fiziologia omului si o sa intelegi atunci ce vreau sa zic). Durerea ta e foe musculara, fie de alta natura, mi-e greu sa iti spun. Nu stiu pe unde ai mers cu picioarele goale. Daca ai mers in ger, afara, desculta, e posibil sa ai degeraturi, caz in care trebuie sa te vada urgent un chirurg. Daca doar ai mers in casa sa in spatii in care temperatura este peste 0 grade, problema nu provine de acolo, ci are alta cauza. Medicul de familie iti poate spune mai multe, dupa o consultatie.

| gabbyella200051 a răspuns:

Exact nu pot spune. Poate fi de la frig poate de la altceva cel mai sigur du-te la medic