| Username7388383839 a întrebat:

Pot folosi Alopexy 5 5%minoxidil pentru creșterea bărbii. Am 16 ani, exista efecte negative? Cam care sunt alea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singurul "tratament" sigur pentru cresterea barbii este... barbierea zilnica, care intareste barba si face sa creasca mai repede.
Dupa 3-4 ani de barbiere zilnica "la 0" (sa nu se agate vata de firele de barba), cand cresterea este de cel putin 1mm la 3 zile, vei putea incepe cresterea si formarea barbii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu poti folosii tratamente pentru parul din cap, la barba! Tratamentul este pentru dermatita ori tu nu ai dermatita pe fata.
Barba creste hormonal, indiferent ca vrei sa accepti sau nu realitatea.
Din pacate, NU ajuta nici un fel de tratament sa-ti creasca barba, trebuie sa intelegi ca nu exista nici o crema sau minune care sa-i grabeasca cresterea, fiind de vina doar corpul tau si sistemul tau hormonal, care se dezvolta foarte incet.

| Username7388383839 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu înțeleg ceva, sa zicem ca nu ma rad 2 săptămâni la mustață și perciuni mi se face mărul des dar când vine vorba de obraji e vizibil doar dacă te uiți cu bliț ul dea telefon la oglinda și sunt fire negre și multe pe obraz dar nu sunt vizibile de la depărtare. Nu e destul de formata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Username7388383839):

Nu, evident ca nu este formata, mai trebuiesc vreo 2 ani pana creste.
Tu tot nu pricepi ca hormonal nu esti inca complet dezvoltat?
Oricum, la ce-ti trebuie barba la 16 ani?

| ziptrack a răspuns:

Din moment ce se cauta sintagme precum "minoxidil cancer risk", "minoxidil cancer link" etc etc inseamna ca exista multe semne de intrebare cu privinta la acest tratament. Simplul fapt ca FDA-ul (aceeasi entitate care a aprobat nenumeroase medicamente responsabile de dezvoltarea de celule canceroase, entitate controlata chiar de Big Pharma) a aprobat acest tratament ma face sa fiu foarte sceptic.

Daca vrei sa-ti indesesti barba, fa sport ca sa-ti stimulezi creearea de testosteron in corp si barbiereste-te cat mai des (eventual cumpara un brici si invata sa-l folosesti).

Cu cat te departezi mai mult de natura fireasca a lucrurilor, cu atata risti sa iti imbolnavesti trupul.