| UmbraDeVulpe a întrebat:

Pot sa ma mentin sanatos daca nu ma ridic dupa fiecare ora de pe scaun atunci cand sunt la munca? Daca da, cum? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai vorbim peste cativa ani, pana atunci sa mai cresti tu sanatos si sa faci sport, ca la 15-16 anisori nu-ti da nimeni job de birou happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci mișcare cu mâinile și picioarele stând pe scaun.

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e da.Trebuie sa faci miscare fizica sau sport dupa ce iesi de la lucru, astfel incat sa combati sedentarismul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Să mergi la sală

| Smmo a răspuns:

Serviciul si sanatatea nu prea fac casa buna impreuna in vremurile noastre. Daca nu ai posibilitatea sa te ridici de pe scaun, mai schimba-ti pozitia, misca picioarele, nu sta cu ochii in ecran tot timpul, clipeste mai des. Cand iti mai aduci aminte te poti duce pana la geam sau sa-ti iei un pahar cu apa.

Poti sa cobori si sa urci cateva etaje zilnic la serviciu/acasa. Daca e vreme buna si lumina afara, mergi o statie-doua pe jos cand vii si/sau cand pleci de la munca. Nu te grabi si nu te forta, daca nu mai ai timp azi, mai faci si maine.
Gimnastica pe care ne-au invatat sa o facem la scoala este buna, poti sa faci asta acasa 10 minute inainte sau dupa serviciu.

Plimba-te in week-end in parc sau pleaca din oras. Daca ai adunat ceva bani, poti merge sa dormi o noapte la munte din cand in cand, te mai plimbi pe acolo.
Nu agreez sala, mi se pare un loc prafuit unde te fortezi inutil. Si daca nu e prafuit, tot este inchis. Poti face vreun sport in aer liber daca este un loc amenajat pe la tine.
Si indiferent de varsta si activitatile tale, nu te apuca de baut energizante sau alte prostii pe care o sa le mai vezi pe la altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu stai cocosat mereu ori lasat pe spate... e important sa nu stai in aceeasi pozitie pana intepenesti.
Poti sa iti pui la picioare un scaunel daca nu ai bara din aia jos la birou, stai cu picioarele cand pe el, cand jos, eventual si sub tine daca preferi - desi nu este o pozitie mai sanatoasa. Merge si sa stai cu picioarele pe o mingie, dar sa ai grija sa nu cazi.

Mai misti umerii, bratele, poti face rotiri cu gleznele, incheieturile mainilor, te mai intinzi discret, in limitele bunului simt. Poti sa-ti intinzi doar coloana sau mainile si atunci ceilalti nu observa, dar o sa te simti mai bine.

Noi aveam baloane la serviciu. Uneori mai aruncam unul in altul cu baloane.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, fa cum iti e mai simplu, doar sa nu stai nemiscat mult timp. Sa ai spor la toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| Claudiu1213a a răspuns:

O soluție ar fi sa alergi ușor seara daca poți chiar și 20 30 minute dacă nu încearcă sa alegi chiar și 10 minute, de asemenea poți faci flotari, genofelxiuni, și tot felul de exercitii fără niciunfel de aparate chiar la tine în casa, un lucru sa nu uiți să mănânci cât mai sănătos posibil