| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea (25 ani) a facut covid si are probleme cardiace. Delireaza de la febra si se opune sa merg la ea sa o ingrijesc sau sa ii chem salvarea. In prezent are si atac de panica pentru ca au insistat mai multi oameni sa ii cheme salvarea. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Imi e frica sa nu pateasca ceva de la inima. Are tahicardie si in urma cu cativa ani a facut un infarct.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" SmallStep: Prietena. a facut covid si are probleme cardiace. Delireaza de la febra ..are si atac de panica..Are tahicardie.a facut un infarct"

eu cred că exagerezi și asta dacă nu cumva ai și tu febră!

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

De ce exagereaza sau delireaza?
Ști ca o criza de tahicardie se pornește și pe baza de febra? Chiar poți sa te îmbolnăvești de tahicardie în urma unei febre.

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

Ce specialistă ești tu!
In ce alt domeniu mai excelezi in afacă de medicină internă și de ugență?

| sierra1 a răspuns:

Am ințeles că suferi dar totuși ce cartofi se pun: prăjiți sau piure?

Nu ne mai ține in suspans

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai ales popa, iti ridica sistemul imunitar pe p*&a de nu te vezi!

| Freya1 a răspuns:

În primul rand trebuie sa ia paracetamol și sirop pentru reducerea febrei.Sa punea comprese cu oțet, cartofi orce ca să mai reducă din stare.Iar în caz ca nu se diminuează trebuie sunat la salvare pentru ca poate fi ceva mai grav la mijloc.

Nu tine doar de ea ce vrea.

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

"Sa punea comprese cu oțet, cartofi orce"

lăsând la oparte anlfabetismele, am si eu o nelămurire: cartofii să fie pai sau piure?

| mi25 a răspuns:

Mai sunteti multi dusi cu pluta? Cu ce i-a priit sfintenia episcopului Devei si Hunedoarei, care a murit in octombrie 2011, nevrand sa mearga la spital la Tg. Mures, bazandu-se pe rugaciune. Si avea doar 52 de ani.
Dar Arhiepiscopului Sucevei si Radautilor? Macar acesta avea 90 de ani.

| mi25 a răspuns:

Eu nu am inteles: cum sa tina post, cand ea este foarte bolnava?
De unde stii ca-i ortodoxa, ca sa cheme un preot sa se spovedeasca si sa se impartaseasca?
Tu deja o vezi in sicriu,
Cine a pus intrebarea dorea sa afle o metoda sa o duca la spital, nu la cimitir.
Tu nu vezi ce enormitati debitezi?
Nu zic sa nu faca si cele religioase, dar astea nu o va face bine.

| mi25 a răspuns:

La ce te referi cand spui "Si tu de unde stii?". La religie? Pai eu nu am zis nici ca e, nici ca nu e. Stai greu cu gandirea.

| mi25 a răspuns:

Ce acuzatii nefondate? Visezi? Te-am intrebat la ce te referi? Nu iti dai seama ca nu ai inteles ce am spus eu?
Iar cu afirmatia ca ma descriu, dovedesti o gandire copilareasca, exact ca atunci cand eram copii si la o acuzatie oarecare raspundeam prin : "Cine spune acela-i".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suna La 112

| nukeyly a răspuns:

Cum dragoste cu forta nu merge ai 2 variante:

1. Vine 112, buna ziua, EA semneaza ca refuza orice tratament, apoi evolutia in timp isi v-a spune cunvantul: alba sau neagra si EA, ramane impacata in cloud / Valhalla.

2. Intra 112 elegant, prin usa cu mascati, pitbuli si elicopter, _bunaziua am detectat radiatiii critice_ o iau pe sus o obliga sa ia tratament fiind clasata "ca bomba radio-biologica" la adresa comunitatii.

Police Vs Unbreakable Door
https://www.youtube.com/watch?v=d0uWBKNAMFo
https://www.youtube.com/watch?v=wqN7KpcpBLU

The Goverment Fines The Nuclear Power Plant - The Simpsons
https://www.youtube.com/watch?v=rOLU2BB1tKE&t=1s

| just4ubr2015 a răspuns:

Aspirina saracului si scapa si de covid si de raceala in 2 zile

| EliLeli a răspuns:

Sa chemati salvarea. O mai bagati pe in seama.