| cata2387 a întrebat:

Salut TPU

Am o intrebare despre fumat daca afacteaza ficatul sau tratamentul

De 2 saptamani am inceput sa fac interferon impotriva hepatitei B
Nus de unde dracu al luat Hepatita B ca nu m-am culcat cu nimeni neprotejat, eu banauiesc o dentista, in fine
Fumez in jur de maxim 6-7 tigari pe zi
Mama imi zice ca n-am voie sa fumez ca nu-si face bine efect interferonu
Voi ce credeti?
Am inceput chiar sa le raresc la 3-4 tigari pe zi(acum 2-3 ani fumamat si 1-pachet jumate pe zi de marlboro rosu)
Care stie cum e?
daca ati facut interferon si ati scapat de Hepatita B chiar daca ati mai fumat cateva tigari pe zi
E greu sa le lasi definitiv, 2-3 tigari pe zi nu ai cum sa nu le fumezi, dar influenteaza asa mult? ce dracu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In primul rand,"fumatul dauneaza grav sanatatii",dar mai ales si ficatului,in cazul tau.
In orice tratament,nu este indicat sa fumezi(pe langa evitarea alcolului si a altor medicamente chiar si alimente,care interfereaza in mod negativ cu tratamentul).
daca esti constient de boala pe care o ai,trebuie sa eviti fumatul, cat poti de mult, catre deloc(apropo, ca tot spui, ca 2-3 tigari pe zi nu dauneaza).
Asa cum ai inceput sa fumezi, dintr-o data, asa trebuie sa ai puterea psihica, sa te lasi de ele, tot dintr-o data.Nu exista, in acest caz, incetul cu incetul.In fond este sanatatea, viata ta si o sa traiesti cat crezi tu de cuviinta ca vrei.mai ai de ales,daca vrei sa traiesti suferind tot restul vietii, sau sa te bucuri de tot ce-ti place, de viitorul fara griji si sanatate.
Dovedeste ca ai capul pe umeri, ambitie si esti destul de matur, ca sa stii ce sa alegi!
Sanatate!

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Fumatul are capacitatea de a leza acest ficatul, slabindu-i capacitatea de a procesa toate toxinele. Mai mult decat atat, fumatul excesiv poate sa inrautateasca anumite afectiuni ale ficatului asociate consumului excesiv de alcool. Vestea buna insa este constituita de faptul ca toate aceste efecte dispar odata ce persoana in cauza a decis sa renunte la fumat. http://www.i-medic.ro/......i-digestiv

| BornToBeLoved a răspuns:

Normal ca nu e bine! Daca tot fumezi asa putin, redu-le
De
Tot! Bafta

| BornToBeLoved a răspuns:

Si una iti face rau! Redu le
Macar in perioada asta! Sanatate!

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Nu mai trebuie sa fumezi nici o tigara! Poti sa ai mari probleme cu acest tratament si te poti "trezi" cu complicatii!
Lasa-le definitiv. Ficatul tau, are nevoie de ajutor si sustinere, nu de un "stres" in plus.
Multa sanatate si ai mare grija de tine!