| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este urmatoarea...Intr-o noapte ma uitam la tv si deodata m-a luat o caldura foarte intensa in picioare si s-a ridicat in tot corpul chiar si in limba si dinti. Apoi au inceput sa-mi amorteasca mainile si picioarele.este o amorteala combinata cu arsuri in corp, care este mai intensa pe partea dreapta apoi am ramas blocata...nu ii spuneam mamei mele decat sa sune mai repede la salvare. Stateam cu ochii larg deschisi si priveam rapid in toate partile. O auzeam pe mama cand vorbea dar eu ii raspundeam doar cu icnete. Respiram foarte repede si vorbitul imi era tulburat. La urgenta au spus ca nu au ce sa-mi faca si sa ma duc la un psihiatru. Acele simptome le am de 45 de ore. Ar fi normal ca o criza de atac de panica sa dureze atat de mult? De cand s-au manifestat aceste stari, plang intr-una si ma gandesc doar la moarte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sin a răspuns:

Draga mea atunci se schimba brusc situatia.
Amiotrofie spinala e o boala neuronilor motori, e pe baza nervoasa deci trebuie NEAPARAT sa consulti un psihiatru.Medicii nu au ce sa iti faca.Adica neuronii motori se degenereaza si de acolo si crizele de paralizie.

Boala asta e ereditara dar poate aparea si din cauza alimentatiei proaste, a lipsei de calciu si minerale.
Obligat fortat trebuie sa ai o dieta speciala.Inlatura carnea de porc sub orice forma, consuma peste si fructe de mare (mai ales peste gras ca hering si rechin pentru omega 3 si 6-sunt cele mai importante) daca ai posibilitatea sa consumi astfel de peste zilnic cu atat mai bine.Si multe produse ce contin calciu.Chiar daca cumperi lapte din magazin sa te uiti in tot deauna la tabelul de nutritie de pe el. NU tot laptele (si prod lactate) contine calciu.In cazul tau e recomandat sa inlocuiesti apa de peste zi cu laptele. 1 L lapte pe zi sau macar 2-3 pahare. E recomandat sa iei si un calciu pe zi cu vit D3. Dar totusi cel mai bine e sa iei aceste vitamine naturale din mancare, nu doar din pastile, si organismul le absoarbe si mai repede.
Incearca sa apelezi si la un medic homeopat.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ia niste calciu efervescent si niste Magne B6, este o criza de panica combinata cu hiperexcitabilitate a ta. Crizele de panica pot dura si 3-4 zile, nu te speria.

| alessia5158 a răspuns:

Consulta mai intai un psihiatru( desi nu cred ca este un atac de panica pentru ca acesta dureaza 20 minute de la debut! ) iar apoi, neaparat un neurolog! Cred ca o investigtie neurologica este mai oportuna decat una psihiatrica! Multa sanatate!

| Sin a răspuns:

Mergi cat poti de repede la un medic specialist.Pana atunci, incearca sa iti mentii o gandire pozitiva orice ar fi.

| Goofy77 a răspuns:

Un atac de panica dureaza ceva vreme daca nu iei un tratament cu antidepresive light si sa nu se treaca la alta stare psihotica o zi buna

Răspuns utilizator avertizat
| georgegs a răspuns:

Wow! ce.problema.iar.meidici.nu.zic.nimic!
nu.te.mai.gandi.la.moarte.nu.te.uita.la.horouri
gandestete.la.lucruri.frumoase.funda?

| 16.laura.16 a răspuns:

Te simti vinovata pentru ceva? Simti ca ai ceva pe suflet care te depaseste, pur si simplu? Nu-mi raspunde aici, raspunde-mi pe privat.
Pana atunci incearca sa gandesti pozitiv, sa ti amintesti de toate clipele frumoase si sa te detasezi de probleme.

| Andra_3307 a răspuns:

Http://www.topsanatate.ro/......-post.html deci este ingrozitor sper din suflet sa iti treaca asta! nu te gandi la moarte! cel mai rau e ac medicii nu fac nimic asta este Romania. ei nici nu incerca spun doar ''nu am ce sa iti fac '' est de ce se intampla asa:@ e groaznic sper sa iti treaca:*

| alexcyrus a răspuns:

Cel mai bine e sa stai alaturi de o prietena mai mereu langa ea pentru ca cu timpul o sa dispara iar tu te vei simti mai in siguranta.eu am avut o criza de nervi iar dupa accea mi-a fost foarte teama(miera frica de orice), parintii mei nu stiau ce sa mai faca sa ma scape de acea teama.am petrecut mult timp cu prietena mea iar cu timpul mi-am revenit

| laurici_3957 a răspuns:

Gabryelle, astazi am intilnit un caz asemanator cu al tau.Intradevar poate sa dureze 45 de ore sau mai mult, insa important e ca tu sa nu le dai importanta pentru ca de fiecare data cind cind te gindesti la ce simti in acel moment practic se accentueaza.Acum vezi tu depinde si care e cauza, poate fi o cadere de calciu sau un deficit endocrin tot aceleasi simptome le da, dar cum iti spuneam trebuie sa incerci sa le controlezi nebagindu-le in seama, apoi citeva analize si investigatii daca nu se remit. Sa nu uiti ca trebuie tratata mai intai cauza si apoi efectul.Incearca mai intai cu liniste si poate mai vorbim.