| Nume6 a întrebat:

Probleme cu noii ochelari de vedere.
Salut. Nu pot sa ma acomodez cu noii ochelari. Diferenta dintre lentilele acestor ochelari e de 1.50 dioptrii. Nu e cam mult? La ochiul stang e mai mult dioptria, de aici si diferenta de 1.50 intre cei doi ochi. Problema la ochelari e ca cu ochiul stang vad neclar si valuri si simt ca o greutate pe acest ochi... Ce ma sfatuiti sa fac? Sa mai astept sa mă acomodez cu ochelarii? Nu e prea mare diferenta de dioptrii intre cei doi ochi(1.50)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Vezi ca mulți mulți medici greșesc dioptrile și nu se uită nu caută mai avansat
mergi in alte locuri si mai fa controlale
pentru ca exista si ochelari cu lentile cilindrice

eu daca merg acum la un control medicii prostănaci o sa imi dea lentile cu +1, 5

dar in realitate eu vad bine doar cu lentile cilindrice de -1, 5
pe care le-am gasit dupa multi ani in care vomitam ma lua cu ameteala oboseam

lentilele cu plus te fac sa vomiti

poti sa porti -1, 5 daca ai + 1, 5

cauta un doctor care sa se uite daca nu cumva iti trebuie lentile cilnidrice cu - pentru ca sunt mult mai odihnitoare
din prima nici macar nu iti dai seama ca le ai la ochi
ESTE O MINCIUNA CA TREBUIE SA TE ACOMODEZI CU MALCPRAXIS-UL LOR
este o eroare daca iti e rau cu ochelarii

| Nume6 explică (pentru zilog):

sad

| Nume6 explică (pentru zilog):

Dar de ce dau cu plus, daca pot da si cu minus?

| zilog a răspuns (pentru Nume6):

Unii sunt mai prosti si iti dau cat le dau lor computerele altii mai batrani cu 60 ani de experienta in domeniu isi dau seama ca nu o sa vad impecabil cum dau calculatorele mincinoiase ca o sa vad
ci ca o sa vad aproape perfect dar mult mai odihnitor
pentru ca daca folosesti o lentila cu minus sau una cu plus poti ajunge la acelasi rezultat
sa pice lumina cam in acelasi loc
am inteles ca aproape orice om poate sa foloseasca si lentile cu plus si lentile cu minus

eu am 2 perechi de ochelari cei cu plus cu care transpir si obosesc in maxim 2 ore
si gata ma ia somnul si trebuie sa dorm instantaneu

dar ii am si pe cei cu - cu care altii spun ca eu teoretic nu as vedea atat de bine cat ar trebui sa vad cu cei cu plus
tot dati de medic
si ii port 20 ore / zi si fac micro-electronica lipesc pana si 25 lipituri diferite intr-un singur milimetru patrat
repar hdd-uri in scopul recuperarilor de date
asa ca vad foarte bine si cu + si cu -
doar ca cei cu plus ma trimit la somn imi strica starea de spirit
mi-se inrosesc ochii
imi dau lacrimile
si transpir tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De câte zile îi ai?

| sandmonkey a răspuns:

Eu port ochelari si am -1.50 la ochiul stang cu -2.50 la ochiul drept, dar poti avea si -1 cu -5, nu conteaza
daca tu dupa 2 3 zile de purtat ochelarii, nu te ai invatat cu ei, inseamna ca dioptriile nu sunt bune