| anonim_4396 a întrebat:

Racit se considera si daca te doare in gat, te doare capul si ai frisoane la 2-3 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ai frisoane e clar ca ai si febra. Nu este doar o simpla raceala.

| helpforyou a răspuns:

" Pe langa nivelul de complexitate si severitate, gripa se deosebeste de raceala si printr-un set de simptome specifice, descris de expertii in boli infectioase de la Cleveland Clinic sub acronimul F.A.C.T.S.:
Fever - febra
Aches - dureri musculare difuze
Chills - frisoane
Tiredness - oboseala
Sudden onset - debut brusc

De multe ori, modul in care incepe boala te ajuta sa-ti dai seama daca ai gripa sau raceala. Nasul infundat, durerile de gat si raguseala indica o raceala, in timp ce gripa are un debut brusc si violent, dandu-ti senzatia "ca ai fost lovit de un camion". In general, simptomele sunt mult mai intense si mai severe in cazul gripei.
Cai respiratorii superioare vs. joase
In timp ce raceala afecteaza gatul si nasul, gripa poate afecta inclusiv plamanii, putand conduce la complicatii severe, cum ar fi pneumonia."

https://www.reginamaria.ro/......mai-severa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se considera raceala. Fugi si fa rost imediat de un tratament!