| ReDMaN12 a întrebat:

Referitor la intrebare cu durata de apendicita:daca am doua saptamani pot manca ravioli,spagheti,pizza, lazagnia sau ciocolata macar si daca da care din lista asta pot sa mananc....Nu in exces...Dau o funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti manca chestii din astea dupa doar doua saptamani de la apendicectomie. Spagheti doar fierte in apa cu sare, dar fara sosuri sau carne tocata. Pizza, lasagna si ravioli de-abia dupa vreo doua-trei luni, in nici un caz in primele 6 saptamani. Ciocolata poti manca un patratel de ciocolata neagra dupa 3 saptamani, dar nu mai repede si nu mai mult de un patratel mic pe zi. fa-ti supa, carne fiarta sau inabusita, peste la gratar, branza de vaci, nu maca prostii atat de greu de digerat cum este pizza.

| yellowalien a răspuns:

NU, nu ai voie, mai rabda si tu putin, respecta regimul si totul va fi bine! Nu cred ca-ti doresti complicatii!winking

| Andrei233 a răspuns:

Tocmai asta e ideea.In primele doua saptamani nu poti manca fructe crude,grasimi,legume crude, prajeli etc.E indicat sa tii un anumit regim (supe, ou fiert moale, carne de pui sau vita fierte, compot etc) cam o luna.Bafta.

| Smile94 a răspuns:

Deja e prea mult pentru organismul tau, o luna parca tebuie sa tii regim, fara prajeli sau grasimi in exces, pizza lasagnia e deja mult prea mult... e viata ta, organismul tau, dar totusi ai grija

| Issabela26 a răspuns:

Da poti manca dar foarte putin nu in exces si usor usor iti bagi in alimentatie toate chestiile si prajeli si din astea dar nu in exces happy

| ReDMaN12 explică:

Pentru cei care nu stiu ma refer la regimul dupa operatia de apendicitabig grin