| Celdrept a întrebat:

Sa mă resemnez cu acest dinte care mi se mișcă destul de rău? Vad că prețurile sunt uriașe sa îți pui un dinte, ajung la 800 de euro, in unele cazuri și 2000 de euro,implantul și coroana! Pai ce ne facem noi ăștia cu situație financiară redusă stam fara dinți in gura? De ce preturile sunt așa de uriașe?
Cineva mi-a spus că doar cu implant mai pot rezolva problema cu acest dinte care se mișcă destul de rău. Este adevărat? Nu mai exista o alta alternativa mai ieftina? Sa facă ceva sa fie funcțional? Sa nu se mai miște așa rău? Nu mai pot nici manca,când mănânc mi se mișcă dintele și în sus și în jos,vad că e coborât fata de restul,se și aude când mănânc cum se ciocnește de dintele vecin, când beau apa e oribil daca e rece nu pot! Nu pot cu 150-200 de euro sa ii fac altceva, adică medicul? Un implant cu șurub nu îmi permit să îl fac costa enorm cat 3 salarii minime pe economie,mi teama că dacă o să îmi cada dintele asta că vor cădea și ceilalți! Că celălalt dinte de lângă el se mișcă și el el daca apăs ușor cu degetul in rest in regula!
Cred că e prea târziu să mai pot face ceva, trebuia din pripa sa merg urgent sa îl salvez.
V-ați pus unii din voi dinți? Cât costă în Romania sa iti pui un dinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Rezolvarea poate fi cu o punte ("pod", tip coroana), peste dintii alaturati, daca sunt sanatoase.

24 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu exista alternativa mai ieftina.Astfel de cazuri sunt motivele pentru care ar trebui sa se faca educatie in ce priveste igiena si ingrijirea dentara in Romania.Din pacate, nu esti nici primul si nici ultimul in aceasta situatie.Iti cauti job si faci un imprumut din banca? Pare solutia cea mai rationala.

| Celdrept explică (pentru dullcat):

După cât timp pot face împrumut?

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Pai iti trebuie minim un an vechime de munca si inca niste luni la postul de munca actual(3 sau 6, depinde de banca).Dar ideea e ca oricum trebuie sa iti gasesti un job, nu? Ia problema asta cu dintii ca pe-un impuls bun in aceasta directie.In felul acesta mai reduci si din adictia pentru jocurile de noroc.

| relian a răspuns:

Iara tu laughing cauti rezolvare pe net, e bun. Tiam mai spus, nu poti sa pui coroana, daca deja ai 2 dinti care se misca, distanta e prea mare, punte se pune cand ai un singur gol, se pune un dinte care va sta pe gingie, dar legat de dintii spate fata.

Inca o chestie ce nu o stii.
Dintele ala de ce se misca? Daca ai paradontoza ce ai spus, nu iti pune nimeni nici punte nici pod, m nici implant.

Vad tot incerci sa gasesti pe net rezovare.Mergi la dentist si o sa vezi ca am dreptate ce spun.
Tu ai acolo doi dinti care se misca, aia trebuie scosi sa zic sa ti se faca punte, dar la 2 lipsa nu cred ca iti pune nimeni punte.

Alt element ce nu cunosti, este cum se pune o punte. Cind ai un gol, atunci se mergea pe metoda asta, sa puna punte.

Dar ce inseamna asta? Inseamna ca se face un dinte plin, care va sta acolo unde ai gol, lipsa, acest dinte fiind legat de 2 coroane, care vor sta pe dintii stinga/dreapta de acel gol.

Aceste coroane necesita polizarea dintilor pe care vor sta, adica daca tu ai dinti sanatosi linga acel gol, sau dinte care se misca si trebuie sa il scoti, aia vor fi polizati, astfel acea coroana ce vin puse pe ei sa dea marimea dintelui natural.

Cind faci punte, asteaptate la probleme pe viitor. Daca ai o afectiune, ce s-ar putea sa ai tu, retragerea gingiei, aia va continua sa evolueze, iti va intra mincare sunb acel dinte, punte ce mai este.

Alta problema, daca lucrarea nu este f bine facuta, dintii aia polizati, pot sa se macine, dar indiferent cum o sa fie lucrarea dupa ceva ani, vei pierde si acei dinti pe care sta acele coroane cu puntea aia.

Cea mai buna alegere, este implant.Dar implantu, nu te agita, nu se face in 2-3 zile, asa ca nu dispera ca nu ai bani.

Implantu necesita ceva etape, asa ca banii ii dai la fel.De asemenea poti sa faci rate, sa platesti lunar, nu trebuie sa dai toti banii odata.

Orice ai alege sa faci, oricum ajungi la denstist, asa ca lasa intrebarile pe net, nu o sa iti rezolve nimeni nimic pe aici.

Cum am spus, poate ca ai probleme, dintii aia nu se clatina asa degeaba, daca ai parddontoza, asa cum spubineai intr-o intrebarea anterioara, nu-ti pune nimeni nimic, trebuie sa rezolvi problema, apoi discuta dentistu cu tine ce optiuni sunt.

Vad spui ca a zis dentistu ca se poate punte doar sa stea pe un dinte vecin laughing
Tu te auzi ce spui? Minti, nici nu ai fost la dentist, daca mergeai nu mai intrebai pe aici ce se poate face.
Tu ai vazut un pod, punte vreodata sa aiba un singur pct de sprijin?

Deci puntea la dinti, trebuie sa aiba 2 puncte de sprijin, nu doar un punct.
Asa ca trebuie sa ai dintii vecini cu asta ce se misca sanatosi, adica sa nu se mkiste, sa nu aibe aia probleme, doar asa poti sa pui punte.

In sf degaba is pierde cineva pe aici timpul cu tine, tu oricum nu mergi nicaeri.

| Celdrept explică (pentru relian):

Al doilea nu prea se mișcă.
Pai nu merg că nu îmi permit, când îmi permiteam am mers la jocuri.

| relian a răspuns (pentru Celdrept):

Daca nu iti permiti sa faci macar o vizita la dentist, pe aici ce mai intrebi?
Crezi ca te rezolva careva pe aici online laughingMergi la jocuri, poate cine stie iti pun aia dinti noi

| anonimg a răspuns:

Toate prețurile ce există pe internet sunt super și hyper exagerate; publicitatea costa extrem de mult și de aceea nu sunt de acord cu ea.
Există cabinete stomatologice care sunt și ieftine și bune.
Pe mine mă costă 100 lei un detartraj, unde în altă parte costa 250 lei cu 5 ani în urmă.
Am fost și în cabinete scumpe și în cele ieftine. Cele scumpe nu merită. Ele au adaosuri de 500%. Și asta pentru statul le dă voie. Dar furtul cu acte îi va face pe făptași să piardă cerul. Ei și-au luat partea pe acest pământ.
Tu caută și mergi la toate cabinetele stomatologice pe care le găsești doar dacă mergi la pas pe toate străzile orașului maimulte zile(că nu aitimp într-o zi). Nu te costă nimic sa le spui problema și ei să-ți spună un preț aproximativ. Vei ramâne fără cuvinte când vei vedea diferența.

| Celdrept explică (pentru anonimg):

Mersi pentru raspuns. Da,am un cabinet langa mine care cere mult mai puțin față de restul. Mie mi frica sa nu cada și dinții vecini daca cade ăla,că aș putea sta așa dacă cade.
Poate scrâșnesc fara știu dinții în timp ce dorm și de aia s-a produs trauma la acel dinte.
E trist cum suntem furați pe fata și nici nu conștientizăm,nu e de mirare de ce statia tineri fug din Romania, din cauza statului vor rămâne numai batrani la noi, politicienii ne împing pe toți să fugim de aici, am ajuns de râsul lumii. Peste tot ești furat nu doar la stomatolog până și la frizerie daca nu ești vigilent te fura, și la amanet, peste tot!

| johnnny123 a răspuns:

Dinții nu ajung în situația de a se mișca și de a cădea decât dacă sunt complet neglijați ani de zile. Cinstit acum, de câte ori ai fost la un control la dentist în ultimii 10 ani?

Asta este, dacă nu ai fost la controale regulate, acum nu poți să ai pretenția să-ți facă cineva reparații capitale cu 150 de euro. Intervențiile stomatologice sunt scumpe. În special cele dificile, la dinți cu probleme grave cum sunt ai tăi.

"Mai bine previi decât să tratezi" este un clișeu pentru un motiv. Tu nu ai prevenit.

| Celdrept explică (pentru johnnny123):

Un medic mi-a zis că e de la traumatism. Nu prea am fost, jocurile de noroc mi-au luat mințile. Mi-a răspuns medicul și a zis că se poate face punte care implica un dinte vecin îmbrăcat de care se lipește dintele lipsa dar trebuie sa fac radiografie
Asta e, o sa rămân cu un dinte lipsa rău e că poate pica și celălalt după o vreme când va cădea asta.

| johnnny123 a răspuns (pentru Celdrept):

Aham, deci pentru jocuri de noroc ai găsit bani, dar pentru dentist, nu. Dacă astea ți-au fost prioritățile, acum trebuie să trăiești cu consecințele.

| Celdrept explică (pentru johnnny123):

Ai dreptate sad

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde,sunt variante și variante

| haileewatson a răspuns:

Mergi la medic, de unde sa stim noi?
Cauta parerea la vreo 2-3 dentisti sa vezi daca mai poate fi salvat sau nu.

Dar da, materialele si materia prima sunt scumpe!
Insa, din fericire, exista cabinete unde poti plati in rate.

| haileewatson a răspuns:

Ca sa nu iti cada dintii trebuie sa mergi la dentist si sa te ingrijesti. Te speli zilnic, folosesti ata dentara si apa de gura, sau irigator, si mergi la control de 2 ori pe an, si o data pe an la detartraj. Daca faci asta nu o sa ai parte de probleme, doar daca ai parte de un accident sau un ghinion sa iti spargi vreun dinte. Daca ai probleme mai vechi trebuie rezolvate primele.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce ce costă mult?
Până ajungi să fi dentist, școala te costă în jur 500 de mii de dolari. Apoi cabinetul medical încă 400-500 de mii

| Celdrept explică (pentru DeMicUnCălător):

Ai băut apă de la câine boss? Nu eu sa devin, nu știu ce și citit dar ești paralel cu întrebarea, aparent pari analfabet funcțional

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Celdrept):

Ai intrebat de ce costă mult vizita la dentist, ți-am răspuns de ce.
Ai dreptate, Eu sunt un analfabet funcțional. Iar tu un sărancoc lipit. Nu ești in stare nici bani de dentist să faci!

| Celdrept explică (pentru DeMicUnCălător):

Mă interesa cat costă un dinte nu aberații și inepții. La cum scrii chiar ești! După virgula nu se scrie cu litera E MARE!
Am avut eu bani dar m-au mâncat jocurile de noroc, tu daca stai toate ziua în casa ca un autist e logic că ești mai ferit și predispus.

| KovacsB a răspuns:

Am avut o problema asemanatoare si mi-au facut chiuretaj gingival ceva antibiotic si s-a stabilizat.

| Celdrept explică (pentru KovacsB):

Nu cred că se mișcă așa de rău happy
Mă bucur că ești bine big grin

| Standt a răspuns:

"Cineva" ala e stomatolog?
Mergi la stomatolog pana nu cade. Poate fi fixat.

| Celdrept explică (pentru Standt):

Mi-a răspuns pe WhatsApp medicul și a zis că trebuie extras dintele și că se poate face punte sau implant care e mai scump, chestie e că implantul e foarte scump nu îmi permit

| anonimulll12345 a răspuns:

Preturile nu-s nici pe departe atat de piperate cum spui tu
Cu 200 euro sigur te descurci, eu mi-am pus coroana peste 4 dinti si a costat 600 de lei in total asta cu vreo 2 ani in urma, acum probabil e mai scump
Cauta cabinete dentare mai ieftine