| DerFinne a întrebat:

Sal TPU happy ati avut vreodata atacuri de panica? cum se formeaza? cum imi pot reveni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bogdanfree14 a răspuns:

Salut...da am avut stai linistit caci nu ti se poate intampla nimic. atacurile de panica se manifesta in diferite moduri(de la om la om) atunci cand intri intr-un atac de panica trebuie sa iti spui asa : NU ARE CE SA MI SE INTAMPLE AM FACUT DECAT UN ATAC DE PANICA... NU PATESC NIMIC. si chiar daca ti se pare ca nu poti respira stai linist deoarece atunci cand treci prin asa ceva respiri mai repede si mai adanc si plamani ramane mai mult oxigen si acestia numai au loc unde sa,, depoziteze,, si aerul care il tragi tu. stai linistit si sper sa reusesti sa depasesti atacurile de panica.winking

10 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Da am avut, e important cum se formeaza? E important sa nu se formeze.cum iti poti reveni? Te linistesti, logic

| KeepitSimple a răspuns:

Salut! Eu nu am avut niciodata, dar stiu ca unchiul meu a avut, cand statea in preajma blocurilor inalte, turnuri etc, inaltime in general avea senzatia ca o sa se prabuseasca pe el si avea atacuri de panica. S-a dus la doctor si i-a spus ca se formeaza pe baza stresului, poluarii si tuturor factorilor nocivi din jurul nostru si a fost sfatuit sa se duca la un psiholog si sa ia anumite medicamente. Medicamentele nu erau cine stie ce, dar psihologul, intr-o proportie de 20% l-a calmat. El a scapat de aceasta frica atunci cand i-a venit pe lume o fetita frumoasa si sanatoasa, si-a cumparat un teren la tara unde se duce in fiecare weekend si este locul lui de refugiu unde isi gaseste linistea si mananca legume de la el din curte. Asta nu inseamna ca iti cer sa te casatoresti faci o fetita muncesti sa iei teren etc, esentialul este ca trebuie sa elimini stresul si sa iti gasesti un loc al tau unde sa te linistesti, sa constientizezi cauza atacului de panica si sa te gandesti concret daca este un motiv real de care sa te temi si TREPTAT, cu ajutorul unei persoane sa fie mereu langa tine in caz ca ti se face rau, sa-ti invingi usor usor, pas cu pas teama. Sper ca te-am ajutat si te rog frumos funda. Succes si sanatate!

| mikilaina a răspuns:

Shumi dear, Atacuri de panica nu am, dar de revenit stiu ca iti revii cu multa buna vointa din partea ta si cu ajutorul unui psiholog. Iti las un articol care sper sa te ajuta sa intelegi aceasta tulburare http://www.topexperti.ro/......panica_685 Iar daca ai intrebari suplimentare si vrei ajutorul unui psiholog nu ezitati sa contactezi unul. Numai bine

| Anaa_6343 a răspuns:

Are tatii, el s-a dus la un doctor.
Pana sa stie ce are se ssperia mereu, si sse duceea la spital., venea salvarea sil lua.straight face!
Dar apoi s-a dus la doctor in Piteststi pe nume Usurel parca laughing.
Si i-a spus ca atacul de panica vine de la stomac, si acum ii seste mult mai bine.nu se mai gandeste la nimic, si se ssimnte bine.happy!

| fuckThisLife a răspuns:

Atacuri de panica la inima sau ce?laughing... daca da, pai sunt palpitatii la inima.ia si tu un aspacardinlaughing

| Mosotti a răspuns:

Atacurile de panica sunt consecinta anxietatii, e o anxietate la extrem atacul de panica. Apare ca ai avut defectiune genetica si a aparut boala, asa se formeaza.
Trebuie sa te duci la medic, si sa vezi ce parere are, se rezolva cu tratament adecvat, iti va da, daca se tot repeta atacurile in mod constant si nu a fost doar una doua intamplari si atat.
Asa iti poti reveni.

| Dumnezeul a răspuns:

Este ceva psihic! Spre exemplu o colega a visat ceva s-a trezit brusc intr'un atac de panica de genul acesta, a inceput sa planga, tremura toata, nu te mai puteai intelege cu ea! este foarte nasol! iti revii de la sine, iesi la aer curat, apa rece pe fata... etc etc, este foarte nasol sa ai asa ceva! este mai periculos decat un infarct! ai grija, sper ca ti-am fost de foloshappy

| roxanikmititika a răspuns:

Cu un distonocalm