| Lovwly a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa intreb fetele in special la ce varsta au foast prima data la ginecolog, din ce motiv si ce se intampla acolo in cazul in care sunt virgina? Ce teste face? e dureros? (mi-a venit menstruatia deci nu as avea motiv de ingrijorare. doar asa ca sa stiu... ) FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Doar PROSTII ţi s-au spus pe aici happy

În primul rând, NU ai precizat din ce motiv doreşti să mergi la ginecolog...

Oricum, poţi merge la orice vârstă.
La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

De obicei, la această vârstă şi mai ales că eşti virgină, NU ai de ce să mergi la ginecolog!

Acolo mergi atunci când ai probleme ginecologice : dereglări menstruale, diverse secreţii dubioase ( urât mirositoare; eventual, însoţite de usturimi/mâncărimi sau dureri la urinare ), sau dureri de ovare/burtă/pelvis happy

Bănuiesc că vrei să "verifice" dacă mai eşti virgină în urma folosirii OB-urilor miniiwinking

În cazul în care mergi la ginecolog pentru a "verifica" acest aspect, NU-ţi face nici un test şi NU este dureros deoarece, DOAR se UITĂ să vadă dacă membrana himenală este intactă!

Dacă mergi pentru dereglări hormonale/menstruale sau diverse dureri de ovare, atunci te ÎNTREABĂ dacă eşti virgină ( dacă nu te întreabă, îi spui tu ) şi NU te controlează vaginal/fizic.
Doar te palpează abdominal ( îţi pune mâna pe abdomen ) şi-ţi pune diverse întrebări ca să-şi facă o idee despre ce problemă este vorba, apoi îţi face o ecografie ovariană/pelvină ( ca să vadă starea ovarelor/uterului ).

Eventual, în cazul dereglărilor menstruale/hormonale, e posibil să-ţi recomande analize de sânge...

Deci, NU doare şi nu se întâmplă nimic rău happy

Toate cele bune.

| Pintican_Daniel_1970 a răspuns (pentru bursuc001):

Se poate merge si cu tata la ginecolog....Doar ISIS au legi care interzic asta...

| bursuc001 a răspuns (pentru Pintican_Daniel_1970):

Măi, eu cred că tu ai o "PROBLEMĂ" - la tărtăcuţă rolling on the floor

Lăsând la o parte faptul că tu COMENTEZI după 3 ani de la postare, NU am priceput ce treabă ai cu mine!?!
Am impresia că te PLICTISEŞTI sad

Apoi, NU cred că ai văzut un tată care intră în cabinetul ginecologic cu fiica lui ca să se uite la "piersicuţa" ei! laughing
Deci, NU mai vorbi AIUREA!

Acum te alegi cu un frumos IGNORE rolling on the floor

11 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Verifica daca mai ai himenul.

| Lovwly explică (pentru vali1985):

Si doare? adica cum veriica? cu mana?

| vali1985 a răspuns (pentru Lovwly):

Pai nu stiu daca doare deoarece nu sunt fata dar mi-a spus o prietena mai veche.

| Lovwly explică (pentru vali1985):

Aa. ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite,te poate ajuta articolul asta,
http://www.eva.ro/......31698.html
Te pup!

| AddyTakaBlack a răspuns:

Te va verifca sa vada daca mai ai o chestiuta acolo big grin

| Lovwly explică (pentru AddyTakaBlack):

As vrea mai multe detalii daca te simti fata. happy

| Pintican_Daniel_1970 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la ginecolog insotita de oricare din parinti.Nu exita lege care sa-i interzica tatalui sa te insoteasca....Astfel,la medic vei fi scutita de posibilele umilinte...

| Pintican_Daniel_1970 a răspuns:

Nu are nimeni treaba cu tine domnule Bursuc. vorbeam cu domnisoara..Ginecologii din tara asta au obiceiul sa-si umileasca pacientele..Acuma am dat peste articol... Daca nu ai mai vazut TATA cu fiica la ginecolog, ai sa ma vezi pe mine...