| Napoleon1 a întrebat:

Sall TPU"am o mica problema, Am avut o infectie la masea si ma dureahappy...am fost la dentist
si mi a dat o o reteta, am fost la farmacie si mi a dat 2 cutii de Oxacilina"trebuie sa le iau o 5 zile,dar mi a trecut durerea de masea, si nu stiu daca sa mai oxacilina sau nu pana, am luat 3 zile.happydECI?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dia007 a răspuns:

Indicatiile medicilor sunt pentru a fi urmate. Orice infectie, asa cum incepe, asa da inapoi. Nu te va durea niciodata o masea cand apare un punct de carie, ci abia cand ajunge adanc, spre pulpa. La fel cu infectia, te doare cand ajunge in punctul ei maxim, pana atunci nu o simti.
Rolul pastilelor e sa dea inapoi infectia, iar asta inseamna sa umezi cu strictete indicatiile medicului stomatolog
Dupa ce termini pastilele, te intorci la medic, iar de acolo iti va spune ce urmeaza sa faca (fie e vorba doar de o inflamatie - pentru ca raman resturi de mancare (foloseste de fiecare data ata dentara si apa de gura - intreba medicul cum se folosesc amandoua intr-un mod corect) sau poate fi vorba de o carie la nivelul gingiei.
Cand un adult iti spune sa faci o chestie, gandeste-te cat a studiat acel on s cata experienta are in spatele vorbelor lui. Te va ajuta sa nu te indoiesti atat de repede.
Succes si multa sanatate!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faci tratamentul COMPLET ( timp de 5 zile ), apoi mergi ( IAR ) la stomatolog pentru o Trimitere la radiografie!

Toate cele bune!

| MateiSebastian a răspuns:

Ia-le pana dispare abcesul.
Daca opresti tratamentul, e foarte posibil sa-ti explodeze maseaua.

| Corina_Marinela_1967 a răspuns:

Poate ai pulpita, si te-as sfatui sa continuii tratamentul, apoi sa consulti stomatologul din nou. Ce ma mira este De ce nu s-a efectuat o radiografie, macar stiai la concret care este problema ta