| mennenspeed a întrebat:

Am o problema... Am 16 ani, dar mi-a scazut foarte mult conditia fizica, nu stiu ce s-a putut intampla, la varsta de 13-14 ani, aveam o conditie foarte buna si eram cel mai rapid din clasa pe distante mari, rezistam foarte usor, si nu ma fotam deloc, dar acum simt ca nu ma nicio vitalitate in mine, sunt ca si mort, alerg la un meci de fotbal si chiar nu mai pot dupa 30 de min. Ce exercitii imi oferiti, pentru picioare si piept... funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Daca stai toata ziua in fata PC-ului, cred si eu.

| mennenspeed explică (pentru unknownn):

Nu chiar. vreo 5-6 ore pe zi, dar 3 ore imi petrec cu mingea pe teren si uneri dupa ce termin un meci de fotbal, dau 2-3 ture de teren, dar dupa aceia is mortlaughing....nu este zi sa nu ma joc cu mingea. Cu alimentatia stau cam prost, dar de 2 saptamani, mi-am facut un program : 1 l lapte, 1-2 oua pe zi, fructe cat incape, sper sa fie mai bine

| unknownn a răspuns (pentru mennenspeed):

Si tu crezi ca te mentii cu 1l lapte, 1-2 oua, fructe pe zi? Pentru rezistenta si forta trebuie sa mananci carne.Mancarea pe care vrei tu s-o mananci e mancarea unui fotomodel care vrea sa-si mentina silueta 90-60-90.

| mennenspeed explică (pentru unknownn):

Dar pe langa astea mai si manc... Produse din carne, hamburger, chessburger, produse din paste, zeama de legume,, deci dupa parerea mea sunt ceva proteine si carbohidranti in toate acestea.

| unknownn a răspuns (pentru mennenspeed):

Bun asahappy

| R0CA19 a răspuns:

Du-te la un doctor sa iti prescrie un program alimentar eventual [am citit com de jos] si e bine sa te duci pentru ca daca nu stii ce ai nu stii cum se trateaza.

| debarba a răspuns:

Poti incerca sa faci niste analize sa vezi daca nu ai probleme cu calciul sa nu fie o problema de natura medicala. O alta cauza ar putea fi surmenajul sau faci prea multe nu te alimentezi corect nu te odihnesti cat trebuie. Poti avea deficiente de vitamine minerale.
De cat timp se intampla asta? Poate treci doar printr-o perioada nefasta.
Pentru piept impins culcat cu bara iar pentru picioare ar fi genuflexiunile. Eventual iti poti cumpara saculeti cu greutati care se leaga la glezne - dupa o perioada iti va creste rezistenta.

Acum ma repet :
poate fi o problema de natura medicala- corpul nu mai asimileaza ce ii trebuie
poate fi o problema de alimentatie - alimentatie insuficienta etc
o problema fizica - ai programul incarcat si depui efort prea mult.
Nu iti cunosc tabieturile nu cunosc cum te alimentezi. Este bine ca nu fumezi si nu consumi alcool

| CadavrulVesel a răspuns:

Daca fumezi ...Lasa-te de fumat.SI incearca sa fugi multbig grin cate un pic in fiecare zi

| mennenspeed explică (pentru CadavrulVesel):

Nu fumez si nici cu alcoolul nu-s prieten...

| BalogBeniamin a răspuns:

Fa genoflectiuni, abdomene si flotari big grin