| xCrank a întrebat:

am si eu o problema, sunt la antrenament la handbal la echipa scolii si am loat o minge in deget, este doar vanat nu ma doare cand il strang nu ma doare cand il ating, doar ca ma doare unde este invinetit, vreau sa stiu daca este rupt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

In caz de fractura ar fi lipsa de mobilitate a degetului,asa ca stai linistit pune comprese cu apa rece sau punga cu gheata, si unge-te cu un unguent antiinflamator(diclofenac). Daca nu cedeaza durerea consulta un medic pentru a fi sigur de absenta leziunilor profunde a tendoanelor, nervilorsau muschilor.

| Saddelyx a răspuns:

1.depinde in ce zona este vanat. Daca nu este la incheietura degetului poate fi rupt. Daca este vanat la incheietura si poti sa-l misti fara sa te doara inseamna ca nu este rupt.Si o alta chestie.S-a umflat degetul? In orice caz mai bine te duci la spital sa faci o radiografie. Bafta.

| xCrank explică (pentru Saddelyx):

Nu este umflat deloc nu ma doare deloc cand il indoi doar ma doare cand il ating in zona unde este vanat, zona falangelor

| Anutza_Ana_1996 a răspuns:

Si eu sunt in echipa scolii la handbal si am avut aceiasi problema, poate mai grava. am primit o minge puternica in deget si mi s-a dat peste cap straight face. S-a invinetit, si ma durea foarte tare. Toate astea s-au intamplat inaintea campionatului, cu cateva zile in urma. Am mers la doctorul de familie si ma tot trimitea sa fac ecografie si nu m-am dus nicaieri laughing. Am jucat cu degetul asa si nu am patit nimic. Dupa o saptamana a inceput sa imi treaca durerea. Totusi iti recomand sa mergi la medic. big grin

| silmat a răspuns:

Mingi pe www.silmat.ro

| iukyrose14 a răspuns:

Odata ce poti sa il misti nu cred ca este rupt asa ca stai linistit incearca sa il ti in apa rece sau sa tii gheata pe el :D (plzz vot plzz vot ttp://www.dracusori.eu/Iuky_rose )

| xCrank explică (pentru iukyrose14):

Mersi de incurajare!