| bogdanz04 a întrebat:

Sall TPU,ma confrund de ceva vreme cu o ureche infundata,dar nu ma doare, nu imi tiuie, doar e infundata si cam atat...nu mi s-a desfundat de cand sa infundat si inca nu am fost la medic...pot face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca este vorba despre banalele acumulari de cerumen in conductul auditiv extern(dopuri de ceara)tu nu poti face nimic fara sa-ti asumi riscul perforarii membranei timpanice. Asadar, du-te la un cabinet ORL!

| moniii5 a răspuns:

Ori ai un dop de ceara, dar asta se exclude daca folosesti betisoare de ureche, ori ai catar ototubar...iti da tratament cu xyzal sprayuri de nas si antiinflamatoare.

| FoxGames a răspuns:

Ulei caldut in ureche si o bucata de vata. Daca nu se rezolva mergi la medic, poate ai un dop de ceara.