| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU,
Acum 4 ani imi amintesc ca m-a mușcat ceva de picior(nu am stiut niciodata ce) iar dupa in zona aia mi-a aparut un semn ca cel de căpușa(boala lyme) stiu ca impreuna cu parintii am zis ca poate m-a muscat un păianjen, am dat pe acolo cu creme sau ce tratament oi fi luat iar acum nu mai am nimic. Ideea e ca, pot avea boala lyme? Mi-am amintit citind povestea Addei si mi-am amintit ca si eu am avut un semn de genul acum multi ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Acum 4 ani imi amintesc ca m-a mușcat ceva... pot avea boala lyme?"

tu să fii sănătos!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De 4 ani, nu ai.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O căpușă înfiptă in corp, nu iese singură, ea se desprinde doar atunci când crește in dimensiune si arată cât un bob de mazare.
Dacă rana se afla intr-un loc vizibil pe picior, trebuia să o vezi, când faceai duș. Ea stă înfiptă câteva zile, nu câteva minute.

Dacă nu, inseamnă că a fost o altă insectă. Sunt foarte multe care te pot înțepa pe neașteptate, mai ales vara, in iarbă.

După patru ani, dacă nu ai avut alte simptome ciudate, esti perfect sănătoasă, din acest punct de vedere.

| Iote a răspuns:

Daca in 4 ani inca nu ai avut probleme, nu ai nimic.
Atunci trebuia sa mergi la un control. Acum, e doar o amintire cu... creme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate te transformi în spider man? Ești fata, scuze. Te transformi în soția lui spider man : spider girl.