| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum 2 zile am fost operat de unghie incarnata, aveam tot degetul inflamat si curgea foarte multa infectie zilnic, astazi cand am schimbat pansamentul am observat ca insa iese puroi de acolo, apoi iesea sange trebuie sa ma ingrijorez? Tin sa mentionez ca mi-a fost taiata toata carnea care a crescut pe unghie etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Iei ceva antibiotic? Daca da, atunci o sa fie bine, daca nu, mai asteapta o zi si vezi cum se prezinta, daca tot are infectie, mergi inapoi la doctorul respectiv.

| Musafuka21 a răspuns (pentru relian):

Pun peste ea betadina si balteste pansamentul in ea, astazi e prima zi de pansare sa zic asa, daca nu imi trece in 2-3 infectia ma voi duce inapoj la spital

| sammie a răspuns:

Du-te la doctor sa vezi ce ai.

| Musafuka21 a răspuns (pentru sammie):

Ieri am fost externat

| ValentinMihai78 a răspuns:

Operație de unghie încărcată, înseamnă în primul rând eliminarea unghiei, în al doilea rând deschiderea locului respectiv pentru a ieși puroiul.
De asemenea, schimbi bandajul singur acasă, nu la un cabinet medical?
Această scurgere poate dura și o săptămână, până în momentul în care vă curge sânge curat și rana se va închide singură sau te va chema medicul pentru a coase rana.
NU te speria, eventual schimbă dimineața și seara pansamentul, iar dacă ți-a dat tratament, respectă strict tot ce ți s-a spus.

| Musafuka21 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Am trimis poza domnului doctor de familie si mi-a spus sa imi puna pansament cu unguent cu antibiotice si sa iau si pastile de antibiotic, s-a dus sora mea la el sa ii le dea( normal pe fisa de externare pansare la medicul de familie zilinica) dar eu nu ma pot deplasa din cauza acestei operatii din cauza durerii sper ca dupa ce voi lua tratamentul cu antibiotic sa imi revin

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Musafuka21):

Îți vei reveni, dar urmează tratamentul și ieși din casă. Nu lăsa durerea să te copleșească. Sănătate!

| Utiliz a răspuns:

Nu astepta 2-3 zile. Du-te maine. Nu ar trebui sa mai curga nimic, cu atat mai mult puroi.