| yonnuutt a întrebat:

Salut, acum 3 saptamani sau 2, am fost muscat de un caine, m-a atins oleaca m-am spalat l-am dezinfectat, nu mi-am facut anti rabic sau anti tetanos, deci nu am nimic rana s-a vindecat nici nu se mai cunoaste, credeti ca pot pati ceva, nu am nimic... fundabig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca mai traiesti pana pe 1 octombrie inseamna ca nu era turbat.

| Exilee a răspuns:

Doamne fereste, nu ai specificat ce fel de caine te-a muscat. Daca este de-al strazilor, poate fi turbat. De ce nu le-ai spus parintilor pentru ca sa te duca la doctor? Nu vreau sa te sperii, dar Doamne fereste, daca cumva cainele respectiv detinea virusul rabic, se poate ca acesta sa-ti patrunda in sistemul nervos central ( Nevrax).

| yonnuutt explică (pentru Exilee):

Nu cred ca am rabie, am mai fost muscat de caine si nu am murit. a trecut ceva timp si vad ca nu am nimic, cainele avea stapan avea eticheta pe urechi, si o bratara la gat anti purici, cainele era unu cret...

| AdeliS6768 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie si sa ii spui ce s-a intamplat.el va sti daca s-a intamplat ceva sau nu.

| DTAA a răspuns:

Rabia se manifesta relativ rapid. pateai ceva in 2 saptamani... dar du-te la doctor de antirabic nu cred ca scapi.