| Curky_Andrei_1994 a întrebat:

Acum o luna m-am ranit la o alunita, o alunita iesita din piele, de culoare roz, si fara o forma bine definita era mica in jur de 0.3 cm, nu a curs sange deloc era doar pielea rosie in jurul ei, am tot amanat sa ma duc la medic iar dupa 2-3 saptamani cand iar am ranito si am plus un plasture pe ea sa inegrit in 5 ore, iarasi am amanat sa ma duc iar astazi... pur si simplu nu mai e, a picat... Ce trebuie sa fac in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Du-te la medic, nu mai amana. De obicei alunitele deschise la culoare nu sunt foarte periculoase, insa nu stii cum va reactiona dupa ce este agresata.

| Ruxy5 a răspuns:

Mergi la medic, deoarece unele alunite de acest fel pot fi cancerigene! Mult succes la medic!

| CatalinPTM a răspuns:

Mai bine mergi la medic happy