Întrebare recomandată | Andreisii a întrebat:

Salut, acum vreo 4 luni am facut 2 crize convulsive iar medicii mi'au dat un tratament anti epileptic. As vrea sa stiu si eu care sunt contraindicatiile celor epileptici (ex:fara alcool.) ce m'ar interesa, sa stiu daca tutunul afecteaza? Dau funda laughing

P.S: N'am stiut la ce categorie sa o pun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Intrebarea mergea mai bine la categoria sanatate.
Afecteaza si tutunul pentru ca nu se oxigeneaza creierul cum trebuie si poti face crize. Ca si chestii generale, trebuie sa ai grija sa te odihnesti suficient - adica sa dormi, sa nu stai mult la tv sau la calculator, sa nu privesti chestii care se misca foarte repede sau care fac flash-uri multe si rapide, sa nu te superi sau enervezi foarte rau si sa nu faci efort fizic deosebit pentru ca orice variatie mare a fluxului sanguin din creier poate declansa o criza. Cel mai bine iti spune chiar medicul care te trateaza pentru ca el stie de ce grad este problema ta si in functie de asta daca sunt chestii deosebite la care ar trebui sa ai grija. Sanatate!