| VSFSpls a întrebat:

Salut all! Am 16 ani și am hernie inghinala (adică testiculul drept mi s-a umflat)
Il am de ceva timp dar nu mă doare. Și aș vrea să stiu dacă există un tratament fără operație.
Mulțumesc pentru înțelegere!
Răspunsul bun va primi fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu exista tratament decât operația chirurgicala.
Cu cat stai mai mult cu atât situația se complica, riscând pierderea definitiva a acelui testicul și infectarea intestinelor.
Din păcat, operația este singura care poate rectifica ruptura existenta.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca ti-ai pus singur diagnosticul e foarte posibil sa nu fie hernie si sa fie altceva, fara pregatire mediala nu esti in stare sa pui un diagnostic.

Iar daca chiar e hernie tratamentul e strict chirurgical, fara bisturiu o sa mearga din ce in ce mai rau pana o sa-ti necrozeze intestinele in tine si atunci ajungi la spital insa operatia nu mai e de reducere a herniei (de bagare a matelor inapoi in burta) ci o sa fie de rezectie a anselor intestinale afectate/necrozate (adica de taiere a matelor si scoaterea lor).