| Kevin1975 a întrebat:

Salut, alzheimerul se poate face simtit de la 41 de ani? Sunt foarte ingrijorat pentru fratele meu, era cu tableta de pastile in mana si m-a intrebat daca a luat o sau nu, si n a mai putut sa si aminteasca. o faza de genul a mai facut in urma cu un an, cand a pus marker ul langa el si dupa a inceput sa il caute iar. are probleme cu memoria. e clar, si cand vorbeste parca sta sa caute cuvintele alea. desi mama zice ca asa vorbeste el din fire eu nu mi aduc aminte sa fi vorbit asa cand eram mai mici. i am spus si nu vrea sa mearga la medic.ce sa fac? E o sansa sa nu fie alzheimer? Daca nu pot sa l duc la medic la ce simptome sa ma mai astept in viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpăra i lecitină, poate este omul stresat, nu trage din prima concluzia ca are o boală. Să faca computer tomograf la cap sa vada medicii daca are sau nu ceva.

| AutumnDay a răspuns:

Cred ca te ingrijorezi prea tare. Lucurile de genul precum a stii daca ai luat sau nu o pastila sau unde ai pus x sau y chestie sunt normale si se intampla oricui. De multe ori mi s-a intamplat sa ma doara capul si sa imi desfac o pastila, dar sa uit sa o iau... dupa mult timp nu mai stiam daca am luat-o sau nu pentru. ca inca ma durea capul...si tot incercam sa ma intreb daca am luat-o sau nu.Doar n-o sa ma ingrijorez ca fac Alzheimer la 22ani.
A uita unde ai pus un pix, o cana, o chestie, la fel, e normal. Atata timp cat nu uita zi de zi lucuri si lucruri mai serioase, nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| Kevin1975 explică (pentru AutumnDay):

Da. dar el are mai multe scapari in general, ii spun ca a facut un lucru si el nu mai stie. si in ultimul timp si a schimbat comportamentul, e mai linistit, parca nu mai e asa vesel, nu isi mai da interesul. iar cand ma uit la Tv imi da din senin cu pumnul in picior(in gluma) si ma intreaba ce fac. de parca acum as fi venit in camera.

| T0T a răspuns:

Se poate însă sunt cazuri destul de rare ca la 40 să facă boala asta. De obicei e boală ce apare la bătrânețe. Însă primele semne pot apărea de la 40 de ani. Du-te cu el la medic.

| kiri11 a răspuns:

Citeste mai multe informatii despre suplimentul Revitalum Mind Plus... Poate fi de ajutor

| Nesemnat a răspuns:

Sper s-a fie totul bine. Nu ma pricep insa cu toata lumea se mai intampla sa ne cautam obiectele care sunt la mana. De exemplu ochelari de pe cap sau telefonul din mana. Daca se intampla des atunci da dar asa nu. Ceau.