| ionutz1890 a întrebat:

Am 1.70 si in cateva zile fac 15 ani. Eu dorm 8-9 ore, dar singura problema e ca ma culc foarte tarziu, de obicei dupa ora 1.30 pana la 3. Ora de culcare este importanta sau cate ore dormi pentru cresterea in inaltime? Abdomenele influenteaza cresterea in inaltime, ca as vrea sa ma pun sa fac abdomene si mie sa nu mai cresc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Ora de culcare conteaza. La 21:30 te pui in pat fara telefon, lumina, net, pc etc. Stai cu ochii pe tavan pana te ia somnu. In cateva zile/saptamani organismul se va adapta la noul program. Abdomenele NU. Sportul (orice tip de miscare zilnica) combinata cu alimentatie sanatoasa (la varsta ta alim. san. inseamna sa mananci de toate, lactate, carnuri, fructe, legume, cereale, absolut tot) si somn GRABESC procesul de dezvoltare. Dar sa nu uitam ca inaltimea e genetica si nu poate fi influentata. Eu am 1.72-73 la 20 de ani, tu probabil vei mai creste. Succes.

4 răspunsuri:
| munteanuionvictor a răspuns:

Trebuie să dormi de la 22.00 pănă 6.30-7.00.

| anamaria82726 a răspuns:

Nulaughingsomnul si abdomenele nu au legatura cu inaltimea. E este influentata PUTIN de basket/volei. Daca o sa faci abdomene si o sa mai cresti in inaltime clar nu e din cauza lor. Pursisimplu asa iti este gena. Oricum daca esti fata te opresti din crescut pe la 15 ani, iar baietii pe la 16, exceptan vreo 1-2-3cm in plus pe la varsta de 16-17 ani, dar nu la toti

| ionutz1890 explică (pentru anamaria82726):

Somnul are cea mai mare legatura cu cresterea in inaltime, atunci se declanseaza hormonii de crestere

| alinadianaaa a răspuns:

Organismul uman are nevoie de minim 8-9 ore de somn pentru buna functionarea.Un organsim care nu se odihneste suficient nu da nici randament de aceea trebuie sa respecti cat poti orarul de somn.Ora de culcaree este foarte importanta deoarece fiecare organ are o anumita ora in care se odihnesc, cea mai indicata ora de somn este ora 22.00.Persoanele care nu dorm suficient pot avea probleme de concentrare, dureri de cap