| Stefy200 a întrebat:

Am 11 ani si o inaltime de aproximativ 1, 52.Am 47 de kilograme.In legatura cu greutatea...este potrivita varstei mele sau e prea mare? Eu zic ca trebuie sa mai slabesc... Voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dana7777 a răspuns:

Pai depinde ca sunt unele pers. care au oasele grele si de asta au si greutate mare. Eu cred ca esti ok happy nu trebuie sa mai slabesti la varsta ta este buna greutatea :*
fundita?:*

12 răspunsuri:
| Didi908 a răspuns:

Este perfect! dar daca ai mai putea slabi 1/2 kg, ar fi ff bine! happy

| FuNdITaPeNtRuMiNe a răspuns:

Pai putin cam mult ar trebuie sa slabesti vreo 2-3 kg ar fi bine sa ai 40-41 asa ceva la 11 ani dar eu am 13 si am 1, 58 si 44 de kg deci eu zic ca ar trebui putin sa slabesti ar trebui sa mananci mai putin si mai multe fructe funda? :X

| arual93 a răspuns:

Formula: (Inaltimea – 100) + (varsta / 10) x 0, 9; Exemplu: (163 cm - 100) + (23/10) x 0, 9 = 58.77 = 58 kg adica greutatea potrivita

| HeadUpAndSmile a răspuns:

Pai...daca ai 1, 52 trebuia sa ai 42 de kg...big grin

| HeadUpAndSmile a răspuns:

Poi...daca ai 1, 52 trebuia sa ai 42 de kg...big grin

| Stefy200 explică:

Acum am 1, 55 si 46 de kilograme...E bine?

| ITMonster a răspuns:

Nu e nici o problema, am un prieten care a facut 12 ani acum in 4 iulie si are tot 1, 50 aprox. si tot 47 de kg. Si mai un prieten care are 11 ani si face 12 in august care are 1, 50 aprox. si 60 de kg. laughing

| BonaNote a răspuns:

Nu chiar...adica daca tu te simti mai grasut poti incerca dar dupa mine nu esti. Adica eu am 13 ani si am 1, 67 si cam 57kg...

| aurora213 a răspuns:

La 47 de kg trebuie sa slabesti pentru ca nu e potrivita greutatea ta la 11 ani

| aurora213 a răspuns:

Eu am 10 ani si ma chinui sa slabesc pentru ca am 45 kg

| Oana_4496 a răspuns:

Buna.Greutatea trebuie sa fie potrivita inaltimii tale, iar tu ai greutatea corespunzatoare inaltimii, nu mai trebuie sa slabesti.

| Alexandrinapop a răspuns:

Cred ca ar trebui sa slabesti...eu la 11 ani aveam 31 kilograme