| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, pot face infarct? Nu m-a durut pana acum in piept si nu m-am nascut cu o boala la inima sau ceva. Dar de exemplu acum sunt balonat si respir putin mai greu. Si am citit despre infarct ca respiri asa mai greu. Si acum am asa o senzatie de neliniste ma furnica pe la frunte. Sunt si racit am urechile infundate, nasul, stare de moleseala. Mi-am luat pulsul si bate normal. Nu stiu oare sa merg la un control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Infarct se poate face la orice varsta, desi cazurile de infarct la persoane tinere sunt mult mai putine.
Principalul simptom al infarctului e o durere specifica, pe care daca o ai nu mai prea stai pe ganduri si mergi direct la medic pentru ca de obicei e extrem de suparatoare. Iti pot spune cu siguranta ca nu ai avut infarct.
Respiratia grea e din cauza racelii, la fel si nasul si urechile infundate si starea de moleseala. Balonarea poate fi de la ce ai mancat.
Poti sa te duci la un control ca sa-ti dea ceva de raceala, dar la inima iti garantez ca nu ai nimic.
Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Atunci cand faci infarct ai dureri serioase in piept si alte simptome care sunt de neconfundat.
Faptul ca respiri mai greu nu e periculos. Se recomanda chiar ca la orice varsta sa se faca miscare in decursul careia sa se ajunga si la o incarcare la efort de 70% din capacitatea maxima. Deci se recomanda sa faci exercitii pana ajungi sa gifii. Organismul se intareste din asta, daca miscarea e practicata periodic si fara excese.