| CosminBone a întrebat:

Am 13 ani si acuma un an am fost la endocrinolog si am facut o serie de analize, etc. Cartilajele osoase nu erau inchise ci in plina dezvoltare. Am 13 ani si 6 luni. Toti colegii sunt inalti mai putin eu. Fac sport ( atletism de performanta ) si ma dezavanteaja aceasta inaltime. Mentionez ca am 4 antrenamente pe saptamana iar in unele jucam si baschet. De cand aveam 8 ani mi-am dorit sa fiu inalt, speram ca la aceasta varsta sa ating macar 1, 65. Ce as putea face? Sport fac, fructe mananc, etc. Deseori ma intreaba lumea cati ani am si nu raspund prin faptul ca pot rade de mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Karamba a răspuns:

In primul rand si eu la 13 ani eram scund dar acum la 15 sunt inalt si sunt cat colegi mei contiuna sa practici sport baieti se dezvolta mai tarziu de la 15 ani in sus fata de fete.Asa ca trebuie sa ai rabdare crede-ma ca stiu prin ce treci asa eram si eu dar ai sa zici mai tarziu ''Asta nu sunt eu''.Nu te lasa contiuna sa faci sport si sa ai o alimentatie cat mai echilibrata.
Bafta!

3 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Omule iubestete asa cum esti, tu zici ca la 13 vrei sa ai 1, 65 eu am 26 in buletin si am 1, 61 si pe mine ma complexa treaba asta cu inaltimea si acum mai am unele chesti, da invat sa ma simt bine in corpul meuwinking si ma simt bine in corpul meu smug

| SimonaCristina a răspuns:

Cresterea osaturii continua pana la minim 18 ani, deci mai ai destul timp ca sa cresti in inaltime. Sportul te va ajuta cu siguranta. Bafta! Fundita?

| mihai22222 a răspuns:

Corpul uman se dezvolta pana la 25 de ani si dupa incep sa scada din masa musculara mai ales la picioare si spate asa ca ai timp sa te dezvolti uni baieti sau fete stacneaza o perioada de timp sunt la o anumita inaltime dupa trecerea timpului o sa mai cresti