| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 13 ani si cred ca sufar de aceea boala numita fimoza, mai concret, nu pot sa-mi decalotez penisul. Am citit aici pe TPU ca unii si-au rezolvat-o singur, dar mi-e rusine sa-i spun mamei (pe tatal meu nu l-am cunoscut). Deci va rog mult sa ma ajutati si daca se poate fara operatie, deoarece cum am spus si mai sus, unii tot dupa acest site, au spus ca au aceeasi problema si si-au rezolvat-o singur fara nici o operatie. Va rog mult sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Sărbători fericite!

| withoutusername a răspuns (pentru bursuc001):

Cum pot sa-mi dau seama de gravitatea acesteia? Pot sa o decaltez putin, incat sa se vada o buna din capul acesteia? Ce inseamna asta? Poti sa-mi explici tu? Vorbind despre cat de grav este.

| bursuc001 a răspuns (pentru withoutusername):

Tu NU ai cum să-ţi dai seama şi nici eu nu pot "ghicii" ( online ).

Doar medicul urolog, în urma unui CONSULT ( fizic ), poate să-şi dea seama!

| LittleBugsBunny a răspuns:

Nu este bine sa te lasi influentat de tot ce este aici nu intotdeauna toti sunt bine intentionati parerea mea este ca trebuie sa ii spui mamei tale nu are de ce sa iti fie rusine este ceva normal si nu va fi o operatie grea deci fara emotii curaj

| withoutusername a răspuns (pentru LittleBugsBunny):

Si cum ar trebui sa-i spun, eu sunt mai rusinos de felul meu? Mama am fimoza si gata? Sunt sigur ca nu asa ar trebui sa-i spun deci vreau sa ma ajuti tu la ce sa-i spun sad

| LittleBugsBunny a răspuns (pentru withoutusername):

Mama am observat ca am o mica problema m-am documentat si se numeste fimoza uite despre ce e vorba(si ii arati despre ce este vorba informatii gasite etc) si la final ii arati si problema ta