| SmileRainbow a întrebat:

Am 13 ani și in Februarie am avut prima menstruație. Prima a fost normala, o culoare normala și fără dureri, dar din merite și inclusiv aceasta luna menstruația mea a avut o culoare maronie destul de deschisă și putin cantitativa. Nu au apărut dureri de purta aproape deloc. Trebuie sa spun ca am încercat sa ma masturbez după prima menstruație dar m-am spălat de mâini de fiecare data. In Aprilie, adică chiar azi in ziua a patra de menstruație aceasta a fost de culoare maronie, iar azi a apărut o scurgere cu o textura ca o mucoasa transparentă cu putin galben.
Ar putea fi vorba de o infecție?
Imi cer scuze pentru categorie însă nu m-au lăsat sa postez întrebarea in alta rubrica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu este o infectie, daca ar fi o infectie ai avea scurgeri modificate mai ales in afara menstruatie. Este, cel mai probabil, o menstruatie mai ciudata determinata de lipsa de exchilibrare hormonala a organismului tau, chestie absolut normala la varsta ta. Nu e cazul sa te ingrijorezi, lucrurile se vor regla de la sine in cam doi ani.

| SmileRainbow explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc! Sper sa fie cum Spune-ți. M-am ingrijorat citind pe net toate lucrurile.

| SmileRainbow explică (pentru Brigaela):

In afara menstruației am scurgeri aproape nevizibile, fără miros sau o textura anume.

| Brigaela a răspuns (pentru SmileRainbow):

Ar trebui deja sa stii ca nu este permis sa citesti informatii despre sanatate de pe internet. Iar daca o faci, trebuie sa verifici cu mare atentie ca persoana care a scris acolo este medic si are drept de libera practica, altfel te poti lua dupa tot felul de ciudatii care doar isi bat joc de cei care citesc

| Brigaela a răspuns (pentru SmileRainbow):

Asta este normal si practic exclude o infectie