| anonima188888 a întrebat:

Salut, am 15 ani, 1.63 si 50 kg, problema mea e ca am picioarele groase in zona coapsei si nu am deloc abdomenul definit, cu grasime in zona inferioară. de ieri fac exerciții fizice cam o ora pe zi, dar problema cea mare e ca mama a facut o prajitura si mi-a zis sa mănânc si eu ca nu sunt grasa si ca a muncit la ea si ca e foarte buna. am citit pe net ca sa fac pătrățele pe abdomen si sa slabesc nu mai trebuie sa mananc dulciuri si ea tocmai ce a gatit prajitura cu caramelsad chiar daca i.am zis sa nu faca. imi va strica dieta si programul de slabit daca o sa mananc putina prajitura,in rest mananc sănătos(fara prajeli,carne cu grasime, fara fast food)sad?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Of domaneeee... aveti cunoștințe atat de putine pe domeniul asta aproape toti. Niciun aliment nu ingrasa. Exista asa numitele calorii. Ca om trebuie sa consumi un numat numar de calorii pe zi. Ce este sub acel numar te va face sa slabesti pana acel numar va fi cel pentru a stagna in greutate. Ce este peste numarul de calorii pentru a stagna se va depune sub forma de grăsime. Adica documenteza.te cate calorii trebuie sa mananci pe zi pentru a avea greutatea respectivă si fa calculul alimentelor pe care le consumi intr-o zi. Daca prăjitura are un numar de calorii mai putine esti decat numarul de calorii limita pe zi esti ok. Dar vezi vezi ca totalul de calorii pe zi adunate de la toate alimentele consumate sa nu depaseasca numarul limita. Daca acea prăjitura este o bomba calorica apropiată de limita zilnica nu mai manca altceva. Bea doar apa si atat.