| EmyD2001 a întrebat:

Am 15 ani, m-am apucat de sala pentru a slabi, si a pune masa musculara. Imi place sa fac exercitii acolo, am reusit sa slabesc 4kg intr-o luna, si sunt multumit. Am un antrenor care este culturist, merge la diferite concursuri si spune ca el ia de toate, proteine, aminoacizi etc. Mie mi-a dat sa iau inainte de sala cate un shot de Carniplus 2000. Am vazut in magazin la el ca are si suplimente de proteine, si as fi interesat sa incep sa beau si proteine. Pot pății ceva dacă incep să iau proteine de la 15 ani? Recomandati sa incep sa iau sau sa le las pentru mai tarziu? Pe moment am inaltimea 1.80 si 93.6 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Antrenoul tau primeste gratuit diverse produse de la firmele distribuitpoate ca sa faca reclama si rost de. clienti. trebuie sa intelegi ca antrenamentul si alimentatia sanatoasa sunt esentiale pentru o dezvoltare armonioasa, esti destul de inalt, pe la 85 de kilo, ai sa arati model de coperta. e suficient, nu aluneca pe laura asta a "supramodelarii" corporare, ce-i prea mult e prea mult.
incearca sa pastrezi un echlibru intre sport si celelalte componente, invatat, miscare in aer liber, etc
succes.
p.s. esti inca in crestere, e bine sa nu dezechilibrezi organismul. lasa-l sa creascain ritm natural

| DovleacTurbat a răspuns:

Proteine iei deja din mancare. Suplimentele proteice sunt acelasi lucru cu mancarea.

| eminescuhipiot a răspuns:

Este prea devreme la 15 ani, corpul tau inca se dezvolta. Asculta de antrenor doar la antrenamente si sfaturi nutritionale, si asteapta sa ai varsta lui, atunci decide-te daca vrei sau nu sa iei toata porcariile alea.