| Radu004 a întrebat:

Am 15 ani, 1.80, si 78kg (deci cam gras). Fac sala de 1 luna si vreau sa-mi iau proteine sau aminoacizi.
Si acum vin intrebarile:
1. Dacă iau proteine, ma îngraș mai rau? Pun masa musculară? Se vad diferențe bune?
2. Dacă iau aminoacizi slăbesc? Ma definesc? Cresc în masă musculară?

Răspuns Apreciat de Editori
| aXy99 a răspuns:

Te ajuta sa iti iei necesarul zilnic proteic. Daca ai o alimentatie vai de ea, mai bine lucreaza la asta, iar cand o vei avea pusa la punct, dar nu vei reusi zilnic sa iti iei suficiente g de proteine din mancare, poti recurce la un supliment (pudra proteica). Aminoacizii sunt inutili daca mananci suficiente proteine.

1 răspuns:
| AnastasiaK a răspuns:

Proteinele (care se gasesc, saracele, si in mancare) sunt compuse din aminoacizi. Acum, cat sens crezi ca au intrebarile tale? Mai bine lasa tu suplimentele deoparte ca la cata informatie ai, mai mult decat sa arunci banii aiurea, n-o sa faci.