| XxXanonimus26 a întrebat:

Salut, am 16 ani, 62kg, 1.80 si sunt ectomorph.
Am inceput sa fac sala de 3 luni, nu am luat proteine dar vreau sa incep sa iau un gainer sau ceva proteine pentru masa musculara, ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu esti ectomorf esti slab ca nu ai alimentatia cum trebuie. este o diferenta foarte mare. ai 5-6 mese bine puse la punct pe zi? daca nu, nu esti ectomorf, celelalte motive le vei afla cu experienta si timpul. poti baga un gainer de tipul serios mass de la ON sau poti baga un MRP (meal replacement powder, e mai echilibrata, raport proteine-carbo mai bun gen 45-45, 10% grasimi) de genul myo mass 10 in 1 de la scitec sau syntha 6 de la BSN. la concentrate proteice nu te baga momentan, dupa 70 kg incolo poti baga whey gold standard tot de la ON, pana atunci 1-2 borcane de ceva din prima categorie.

| XxXanonimus26 explică (pentru JohnnyBi):

Deci pana-n 70 de kg sa consum ceva care contine mai multi aminoacizi?

| JohnnyBi a răspuns (pentru XxXanonimus26):

Tu chiar esti pe langa chimie rau de tot.
proteina este alcatuit din lanturi de 50-50000 aminoacizi, eu tocmai am zis sa iei un gainer sau mrp, ambele avand un raport de proteine-carbohidrati-grasimi de sub 45-45-10 (mrp) sau 20-65-15 (aproximativ, nimic batut in cuie, in cazul gainerului). ce naiba treaba au aminoacizii in discutia asta? aici este vorba de suplimentul ala pe care vrei sa il cumperi cati carbohidrati sa aiba, adica ori mai multi decat are proteina, ori cam la aceeasi cantitate/portie. aminoacizii ca supliment ii iei muuuuult mai incolo, cand ai capul facut doage de cunostinte in materie, cand ai macar 2 ani de sala, etc. acum un gainer/mrp + creatina daca vrei este TOT ce ai nevoie ca supliment. restul sunt degeaba sau nu te ajuta momentan. in afara de astea 2 daca nu ai ce face cu banii poti adauga un complex de minerale si vitamine, altceva nimic.

| XxXanonimus26 explică (pentru JohnnyBi):

Mersi de sfaturi, am priceput ceva din ce ai zis mai sus si cred ca am sa incep cu una din cele 2 gainere. Ai FUNDA!

5 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Salut,
Pro complex gainer iti recomand.
http://www.megaproteine.ro/......ner-2-3kg/
Mananca sanatos, antreneaza-te corect si dormi suficient.
http://www.despreculturism.ro/......ulara.html
Trage tare!

| florynmondialul a răspuns:

Mutant mass este un gainer exceptional!