| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut, am 15 ani si am si eu o problema,aseara ma simteam agitat,eu am atacuri de panica cateodata, dar asera nu ma puteam,ma gandeam numai ca am ceva cu inima si mor inoapteasta. tensiunea o aveam numai, 13, 14,15, chiar si 16, cu 7, 8, 9,cand vedeam asa imi venea sa plang. a durat cam vreo 2 ore sami reviu, mi-a scazut si tensiunea la 12/5. ce credeti ca este, oi avea ceva cu inima?

metionez, acuma 8 luni in septebrie am facut 3 ekg, dintre care unu la cardiolog 3 consulturi, si 3 sturi de analize la sange. si
acua o luna inca unu set la sange si toate a iesit normale

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te la psiholog, dupa toate intrebarile puse de tine e clar ca problema nu e la inima ci la cap

| martzian a răspuns:

Luand in calcul si cealalta problema (cu verificarea obsesiva a tensiunii) iti recomand sa iti faci un jurnal zilnic de activitati (sa urmaresti ce program ai) care te va ajuta sa stii daca ai un stil de viata care te afecteaza intr-un mod negativ.

Daca ai un still de viata echilibrat (alimentatie, somn, etc.) iti recomand sa mergi la un psiholog, care te poate ajuta sa identifici problema reala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca analizele ti-au iesit bine inseamna ca este vorba doar despre atacuri de panica asa cum tu ai spus in prima faza. Stii cum e cu atacurile astea de panica? In timpul lor, creierul ordona sistemului nervos sa activeze un mecanism in care sistemul endocrin secreta anumite substante chimice cum ar fi adrenalina, automat se accelereaza bataile inimii si respiratia, apar transpiratia si uscaciunea gurii, creierul devine foarte alert etc. Ei bine impotriva atacurilor de panica exista doua tipuri de tratament, psihoterapia si antidepresivele, care ajuta, dar nu vindeca. Important e ca in momentul declansarii unui atac de panica sa ai langa tine pe cineva apropiat care sa stie ce sa faca si cum sa procedeze. In acelasi timp tu trebuie sa iti pastrezi calmul, luciditatea si e bine sa ai la indemana intotdeauna zahar ori miere de albine din care sa inghiti cate un pic cu putina apa. In tot cazul trebuie sa stii ca vindecarea atacurilor de panica sta in puterea ta. Asta depinde de cat de dispus esti la comunicare, la a renunta la unele obiceiuri daunatoare si la a adopta altele, sanatoase. De asemenea autocontrolul si autosugestia pot avea un rol deosebit in vindecarea atacurilor.

| unprietenaproape a răspuns:

Prea mult cola?

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru unprietenaproape):

N-am baut cola, nu beau cola, tu ce crezi oi avea ceva

| unprietenaproape a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Daca ti s-a spus ca nu, ce mai pot spune eu? Nu mai fi atat de agitat si nervos, nu pune la suflet orice fleac, incerca sa privesti lucrurile diferit, atunci cand te afli intr-o situatie dificila pastreaza-ti calmul, spune-ti ca totul o sa fie bine, Priveste lumea detasandu-te de ea

| Kirito21 a răspuns:

In afara de faptul ca ai pus intrebarea asta de o mie de ori pana acum si ti s-a spus mereu acelasi lucru iti mai spun inca o data. Suferi de ipohondrie pe scurt esti complet sanatos dar tu ai mereu impresia ca esti bonlav. Dupa atatea analize care iti spun ca nu ai nimic inca iti mai faci idei aiurea? Motivul pentru care ai aceste stari este faptul ca te agiti foarte tare de fiecare data cand crezi ca ai ceva. Si ai 15 ani de ce Dumnezeu iti iei tensiunea de 100 de ori pe zi? Singura solutie este sa mergi la un psiholog sau chiar la un psihiatru.

| robindaniel a răspuns:

E de la droguri iti zic eu, si eu sunt la fel!