| Basy_Home_1975 a întrebat:

Salut am 15 și as vrea sa știu cum as putea scapa de coșurile de pe fata deoarece ma deranjează foarte mult și am luat tot felul de creme și tot așa este.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Timp de cateva saptamani, mananca DROJDIE PROASPATA, de 2-3 ori pe saptamana, cate o bucata cat varful degetului mare.
Te va echilibra hormonal si vei scapa de aceasta "boala" a adolescentei.

P.S. Spala-te zilnic pe fata cu apa si sapun bacterologic, iar dupa ce te-ai clatit cu apa rece si pielea este uscata, da-te si cu spirt sanitar pe fata!
Atentie, sa nu-ti intre spirtul in ochi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ce treaba are drojdia cu cosurile? sau spirtul? Ai dovezi(studii) care sa arate ca metodele astea reduc acneea? sau ca drojdia te va,, echilibra hormonal''?
De unde iti vin ideilea astea idioate?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovada sunt chiar eu + fratele si sora mea. tongue
Fiecare asa am fost tratati de bunica, cand am fost adolescenti, plini de cosuri.

Spirtul are rolul de a degresa pielea, cu porii inca deschise.

Mai invata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ceea ce spui tu sunt afirmatii anecdotice, adica prezentate din propria experienta, nesustinute de dovezi si nu se afla nici macar la baza piramidei ierarhiei dovezilor.Aceasta avand la baza sa opinia expertilor iar in varf se afla recenzii sistematice si metaanalize a studiilor randomizate controlate, cele mai puternice forme de dovezi.
https://www.researchgate.net/......_311504831
Iti dau si eu un exemplu de afirmatie anecdotica:
Am baut spirt 3 zile la rand si mi-a trecut raceala. Evident, afirmatia asta nu e sustinuta de niciun studiu deci e egala cu 0.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca gandesti dupa telefonul tau (mai) destept, de pe internet, iar experienta ta este aproape nula.
Fa un efort si vorbeste cu batranii (care mai sunt in viata), ei cum s-au tratat pe vremuri.
Adica documentare directa de la sursa. tongue
Se poate posta pe internet si ca tu provii dintr-o specie din combinatie genetica dintre elefant si soarece (conform anecdotei). Se mai pot pune "ca dovada" si studii statistice, diagrame si poze. big grin
Vei putea si link la aceea "dovada". tongue

Insa experienta seculara ale oamenilor nu le poti nega prin link-uri aiurea, facute din diferite interese!

#subiect terminat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Penibil total, si bravo pentru atacurile ad hominem.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mâncare fără carne, sau foarte puțină, zile fără carne. Salate și fructe.

| mudokins78 a răspuns:

Multa laba! esti la o varsta in care hormonii tai au luat-o razna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu asculta tampeniile scrie de Bula si mergi la medicul de familie si poate iti da o trimitere la dermatolog.

| UchihaItachi666 a răspuns:

Este normal sa ai. Dacă amesteci cremele e posibil să îți iasă mai multe. Lasa-le să treacă de la sine și spală față cât mai des cu apă și săpun. Eu aveam o grămadă pe fața dar le-am lăsat și au trecut. Și dacă ești față Ia-o mai ușor cu machiajul