| Golf312 a întrebat:

Salut,am 16 ani. O problema foarte grava ma face sa ma enervez foarte tare. Am 2-3 ani de cind au inceput sa imi apara acnee(cosuri)pe fata.Le spargeam si in urma lor au ramas pete rosii. Cum as putea rezolva problema,cum sa fac sa dispare? Am incercat mai multe variante, dar fara succes.Ma ingrijorez foarte tare cind ma uit in oglinda. Va rog foarte mult ajutati-ma.Va voi fi recunoscator.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Du-te la un medic specializat, după cum a spus Mayar.
Dacă încă mai ai probleme cu coșurile, folosește Brevoxyl. Nu usucă pielea, ba chiar o hidratează și se vede diferența după prima aplicare pe zona cu acnee.
Nu îți mai stoarce coșurile pe viitor.

Mulți folosesc pasta de dinți pentru a scăpa de urme, asta e complet greșit. Pasta de dinți se folosește la herpesuri și la îngrijirea dentară, în niciun caz pe coșuri deoarece poate arde și irita pielea.
Dă-ți cu cremă pe față înainte de culcare și dimineața, și nu te expune razelor soarelui deoarece sunt puternice. Folosește o cremă ca să nu îți ardă pielea, chiar și atunci când plouă. Ploile de vară durează puțin și mereu după ce acestea se opresc, vine un val de căldură. Pe timpul verii nu uita să te protectezi.

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic specializat.