| Volkswagen123 a întrebat:

Am 16 ani, sunt băiat, de aproximativ un an mi-au apărut pe față multe alunițe maro, mulți mi-au zis ca de la soare provin (și eu cred asta). Știe cineva metode cum as putea sa scap de ele? Dar fără sa merg la dermatolog, metode naturiste. Am citit pe net ca ar fi buna metoda cu usturoi : pisezi un cățel de usturoi și îl pui pe fata toată noaptea. A încercat-o cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Metode naturiste sunt multe dar nu am auzit pe careva sa functioneze, poate le mai decoloreaza putin.

1 răspuns:
| Raducons a răspuns:

Nu e buna,am incercat eu pe o alunita si mi-a ramas un semn sper ca se va duce pana la urma,deci nu incerca ca nu merge,o sa iti faci o mare arsura pe fata si o sa te doara,plus ca alunita pe care am vrut sa o tratez a disparut pe moment dupa care a aparut. Incearca ceva creme, poate nu sunt alunite si tine sa faci tratament.
Cam asa stau lucrurile si eu sunt preocupat de problema asta dar nu am gasit solutia.
Pentru alunite mari se poate face operatie, care merge bine si in timp se duce si urma, dar cele mici sunt greu de tratat.
Incearca sa mergi la dermatolog ca sa vezii exact ce sunt si ceri un tratament lui.
Nu te zgarci la bani ca merita si pe mine ma inerveaza alunitele, nu le pot vedea.