| Razvan_Fnk_1990 a întrebat:

Am 17 ani 1.82 cm si 59 de kg fac sala de o luna de zile si am utilizat doar proteine de la sala dupa antrenament! Precizez ca am luat 3 kg in greutate.Ce imi recomandati ca sa cresc rapid? Am inteles ca un gainer ar fi cel mai bun pentru ca oricat as manca nu ma ingras!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

La ce te referi "sa cresti rapid"? Masa musculara?
Daca este pentru greutate, poti avea arderi puternice si sa mananci in zadar orice. (Proteine, aminoacizi, steroizi, etc. cumparate de la magazine de fitness nu dau nici o denumire sau detaliu pentru ca nu fac parte din capitolul sanatatii.)
Cel mai indicat, consulti un nutritionist si-ti va da un regim alimentar, sau poate niste tiroidiene sa vezi ce se poate asocia cu organismul tau pentru a lua kilograme.

Sanatate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DraudeS):

"Proteine, aminoacizi, steroizi", niciodata nu ar trebui puse in aceeasi enumerare.

steroizi = substante ILEGALE, doping, nu se gasesc in magazine
proteine, amino, etc. = mancare concentrata, multe avizate medical si FDA, nu afecteaza cu nimic

| Razvan_Fnk_1990 explică (pentru DraudeS):

Vreau sa cresc in masa musculara nu sa ma ingras.

| DraudeS a răspuns (pentru Cosmin86):

Buna ziua!

Sa inteleg ca esti adept al salilor de forta.
Cum adica nu se gasesc in magazine proteine si aminoacizi? Am specificat clar "cumparate de la magazine de fitness". Daca pentru tine un baton proteic iti ofera aceeasi cantitate si calitate de proteine ca o bucata de carne, sau daca vitaminele cumparate de la farmacie iti ofera acelasi ajutor ca si vitaminele pe care le ofera un fruct crescut natural, te rog sa te mai documentezi.

Sanatate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DraudeS):

Mai citeste raspunsul meu o data, am zis :
"steroizi = substante ILEGALE, doping, nu se gasesc in magazine"

Deci => ca steroizii nu se gasesc in magazine ( ceea ce e normal, ca sunt ilegali )

Batoanele proteine au NESEMNIFICATIV de putine proteine ( au mult zahar, carbohidrati, etc. ).

Si nu a zis nimeni ca ofera la fel, de ce crezi ca se numesc "suplimente"? Ca sa suplimenteze, NU sa inlocuiasca ( scrie MARE pe ele ca NU inlocuiesc nimic, doar suplimenteaza ce nu se poate obtine din alimentatie )

| DraudeS a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt ilegali cum este ilegal traversatul pe langa trecerea de pietoni.