| VladAntonio a întrebat:

Am 19 ani si ma gandesc sa imi fac o operație de circumcizie, nu am nici o problema medicală dar am auzit ca este mult mai ok.
Sunt băieți pe aici care au facut o asemenea procedură?
Dacă da spuneti-mi niste argumente pro și contra!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Preputului are rolul sau bine stabilit si anume cel de a proteja glandul prin mentinerea sa in stare acoperita in cea mai mare parte a timpului. Decalotarea si reacoperirea glandului, adica miscare preputiului peste gland este reglementata de catre fren ("ata"). Aceasta ''ata' se poate rupe atunci este scurt din nastere, cand preputiul este prea scurt, sau se poate poduce/se intampla atunci cand tesutul din care este formata respectiva teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o boala si devine slabita si/sau rigida. Frenul penian sanatos are rolul de a reglementa cursa/miscarea preputiului si de a proteja vasul de sange care trece prin el. Prin ruperea accidentala sau chiar intentionata dar iresponsabila a "atei", cat si prin lipsa preputiului, glandul devine INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului iar preputiul care acopera glandul mentine umezirea si realizeaza ungerea suprafetei glandului cu lichid/smegma. In cazul ruperii frenului sau efectuarea opertiei de circumcizie, se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange cat si apararea de factorii externi in lipsa preputiului. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Ar fi bine sa te rogi sa nu ajungi si tu la fel. Sanatate!

| VladAntonio explică (pentru corbulalbrosu):

Cred ca voi renunta la această idee laughing)

| LPCTSTR a răspuns:

Tristuţ dacă ai ajuns până aici deşi ești sănătos.

| minrest a răspuns:

Orice organ are rolul lui, si nu se taie fara motiv. Pierzi din sensibilitatea glandului, asta e cea mai importanta consecinta negativa, mai sunt destule. Eu as fi de parere sa nu fie permisa circumcizia nici din motive religioase. Sunt sigur ca religiile care cer asta s-ar adapta.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Eu am facut aceasta operatie din pricina fimozei, tu inteleg ca vrei sa o faci dintr-un moft.In afara de primele 3 saptamani de la operatie urmari negative nu vei intalni. Durerile in primele zile cel putin sunt groaznice chiar si cu pastilele pe care ti le vor da. Avantajele sunt desigur igiena sporita si rezistenta mai mare in timpul sexului (tine mai mult). Dezavantajele sunt doar durerile de dupa operatie.Si faptul ca vreo 2 luni nu vei putea face sport (daca faci).

| Raducons a răspuns:

Daca nu ai o problema medicala nu o face,
Functioneaza corect lasa asa.
Eu as avea nevoie dar nu am curaj sa fac operatia.

Răspuns utilizator avertizat