| Aly_Alyn_2001 a întrebat:

Am 2 probleme.
1 - De 1 saptamana, fugeam pe strada, si dintr-odata am calcat mai pe exteriorul piciorului, dar totusi drept, spre penultimele degete de la cel mai mare la el mai mic (cel mai mic si urmatorul in sus) si mi-a trosnit tare rau, am fost sa-mi fac radiografie si a spus doctorul ca nu am nimic, totusi ma doare cand calc, ce as putea face?
2 - Acum mult timp, 3 sau 4 ani, eram la scoala si ma jucam, si am cazut din greseala de pe o masa de cam 1m inaltime perfect in genunchi, la cel stang nu am nimic, dar acum 1 luna a inceput dreptul sa ma doara foarte tare, tin sa mentionez ca am cazut in rotulele genunchiului, s-a umflat rau fata de celalalt, si daca nu calc drept, se duce dintr-odata toata puterea din el si cad, s-a mai intamplat. Va rog spuneti-mi ce as putea face, cineva mi-a spus ca s-ar putea sa am " apa " la genunchi, dar nu cred asta pentru ca ma doare foarte tare. Vreau sa fac iar sport si sa alerg, pentru ca m-am ingrasat tare rau sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Trebuie urgent sa mergi la un medic ortoped sa iti faca radiografie. Aici pe TPU vei afla doar pareri, nu cred ca poti rezolva ceva asa.

| Aly_Alyn_2001 explică (pentru suffarstar):

Problema este ca mi-am facut recent o radiografie, pot sa mai fac inca una?

| suffarstar a răspuns (pentru Aly_Alyn_2001):

Pai si ce a spus ortopedul?

| Aly_Alyn_2001 explică (pentru suffarstar):

Nu cred ca a fost ortoped, nici nu stiu de fapt, am fost doar sa fac radiografie, cu trimitere de la chirurg si a spus ca nu am nimic, dar asta la problema 1.