| Alinailies a întrebat:

Salut!
Am 43 ani, 173 cm si 62 kg.
Oricat as manca, se depune doar pe burta, am picioarele foarte subtiri.
Ce as putea face sa scap de stratul adipos de pe burta dar sa numai slabesc de la picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Nu ai cum. In general, la fete se pune mai mult pe fund grasimea, iar la baieti pe burta. Mai bine slabeste si atreneaza-ti picioarele prin genuflexiuni si fandari, fa exercitii cu greutati daca ai la indemana pentru a dezvolta masa musculara a picioarelor. Asa compensezi.

| Alinailies explică (pentru Apokales):

Am facut dala vreo 3 ani, am tras pentru fund si picioare de abra mergeam uneori.
Nu am crescut decat f putin, gambele cel putin nu s-au modificat de loclaughing

| Apokales a răspuns (pentru Alinailies):

Stiu si eu cum ai facut tu sala. Asa vad eu solutia, ca n-ai cum sa slabesti fara sa slabesti din toate partile, iar in cazul asta picioarele se duc dracului, mai pe romaneste. Iar daca faci ceva masa musculara in zona aia, ma rog, bine ar fi peste tot, atunci compensezi si ai corpul dorit. Poate te-ai supraantrenat, poate nu mancai suficient, nu te alimentai cum trebuie de nu ai avut rezultate.

| Alinailies explică (pentru Apokales):

Ai sa razi, cu antrenor personal descoperind dupa mult timp ca nu avea experienta decat cu ce facuse pentru el.

| Apokales a răspuns (pentru Alinailies):

Acum ai internet, iar el iti ofera avantaje si dezavantaje. Avantajul tau cu el este ca ai informatii, insa dezavantajul este ca trebuie sa ai grija pe care le selectezi. Ai multe informatii si multe sunt proaste.

| Alinailies explică (pentru Apokales):

Aici ai mare dreptate pentru ca, din pacate, mai toti sunt nutritionisti in ziua de azi.
Eu voiam sfaturi, idei... de la persoane care chiar se pricep sau au avut/au aceasta problema.

| Apokales a răspuns (pentru Alinailies):

Stai calm ca nici eu nu-s nutritionist, am citit doar cateva articole pentru ca am hobby-ul asta de a face miscare acasa. Cred ca este o regula care se aplica in mai multe domenii, chiar o regula de viata, faptul ca "oamenii vor crede ceea ce vor sa creada". Asa ca raspunde-mi:
1.62 de grame de proteina sau 1.8, 2, sau 2.2?
Vegan, vegetarian sau omnivor?
Intermitent-Fasting (4 ore, 6 sau 8?) sau nu
O masa, 2, 3 sau 6?
Si la toate astea apar tot felul de experiti care stiu ca functioneaza mai bine. Nu mai continui lista ca poate dura. Ai de studia, de tras concluzii si de ales.

| Alinailies explică (pentru Apokales):

Thx

| Apokales a răspuns (pentru Alinailies):

N-ai pentru ce. Oricum, iti va trebui motivatie.

| Alinailies explică (pentru Apokales):

Stiu, la capitolul asta stau foarte prostcrying

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Incearca apuretin slim poate o fi bun de ceva, ca ei zic ca elimini apa in exces si grasimea de la nivelul abdomenului, al burții.

| ancaval a răspuns:

Stai bine cu analizele de sânge? Hormonii?

| Alinailies explică (pentru ancaval):

Surpinzator, da!
Analizele sunt perfecte?

| ancaval a răspuns (pentru Alinailies):

Nu știu ce analize ai făcut, dar, din păcate, hormonii sunt de vină pentru grăsimea abdominală.
Eu, dacă aș fi în locul tău, și nu aș mai vrea la endocrinolog, aș merge la înot, aș bea doar apă și ceai, aș mânca multe fructe și proteine din alimentație, evident, tot natural, aș mânca până în ora 17, doar câte puțin, NU să mă satur, aș renunța la DULCE.
E greu, dar vin rezultatele în timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imposibil! Nu exista! In loc sa pui grasime, pune niste mușchiulete pe picioare, sa le mai îngroși. Mai mult nu ai ce face.

| Paul754880338 a răspuns:

Daca ai putea sa comanzi exact zona si cantitatea de grasime, de unde respectiv care sa dispara, si sa fii chiar ascultata, ai fi putin deasupra proiectantului divin. Probabil, cel mai probabil stand pe canapea, cu o inghetata in mana, la televizor, nu?!

| Alinailies explică (pentru Paul754880338):

Multumesc pentru raspunsul sarcastic dar nu de acest "sfat" aceam nevoie.

| Jigokunokishi a răspuns:

Problema asta o am și eu. Ține de felul în care e programat programat organismul să depună grăsimea pe suprafața corpului, deci e genetic. Dacă vrei să nu ai burtă și să te menții ok trebuie să ai o alimentație corectă și să îți antrenezi musculatura unde sunt deficiențe. La vârsta dumneavoastră este de asemenea și problema metabolismului încetinit. Recomand resectarea meselor principale care să conțină un număr suficient de proteine (30-40g la cele 2, 3 mese principale ale zilei), grăsimi și carbohidrați cât să atingeți numărul de calorii necesare pe zi. Pentru a nu avea membre subțiri trebuie făcut sport. Puteți face exerciții acasă și tot se va simți/vedea diferența. Eventual să practicați și ceva cardio pentru a elimina surplusul nedorit de grăsime abdominală. Dacă aveți întrebări vă stau la dispoziție.
Sper că v-am ajutat happy

| Alinailies explică (pentru Jigokunokishi):

Problema e ca eu nu am mese, eu ciugulesc, nu prea am timp sa ma asez pur si simplu la masa si sa mananc ca un om normal.
Pt minr a sta pe scaun cand mananc, e cea mai ciudata chestie pentru ca de cand am devenit mama(12 si 8 ani) eu nu am mai avut timp sa mananc ca un om normal.
Am sa incerc sa stabilrsc niste reguli in legatura cu alimentatia.
Multumesc pentru raspuns!

| Alinailies explică (pentru Jigokunokishi):

Multumesc frumos!