| Zewww99 a întrebat:

Salut!

Am executat greșit câteva exerciții la spate acum ceva timp, iar de atunci uneori am dureri lombare, nu foarte mari.
Problema este că de o luna lucrez intr-un supermarket și ridic foarte multe cutii grele, le mut și trag paleți cu o liza manuala, fiind destul de dificil, in urma cărora m-am ales cu noi dureri de spate, localizate de data asta și în partea de sus și în partea de jos, având și senzația că mi se blochează spatele la orice aplecare.
Întrebarea mea este următoarea :

Sa merg sa fac o radiografie la spate că sa vad exact ce problema am sau sa merg mai întâi la un medic specialist? Mă gândeam că și medicul mă va îndruma tot spre o radiografie și ar fi același lucru.
Ați trecut prin ceva asemănător pentru a mă ajuta cu câteva sfaturi va rog?
Am 20 de ani și mi-e foarte frica pentru viitorul meu, mai ales că doresc sa continui cu sportul și să aplic la facultatea de sport ..mulțumesc mult pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| robert197 a răspuns:

Salut, am lucrat si eu intr-un depozit si ma vaitam de spate, sunt dureri pentru ca nu ai corpul obisnuit inca, doar o probabilitate. Ar fi ok sa te duci si la medic, direct la radiografie cu programare si vei afla atunci. Nu te speria, eu am dureri de spate de la calculator. Fa-ti 10 minute pe zi timp pentru exercitii de intindere a coloanei, sunt sanse sa te ajute. Succes!

| Zewww99 explică (pentru robert197):

Mulțumesc frumos pentru sfaturi! O sa merg la radiografie, dar voiam să știu unde ar trebui sa merg mai intai, dacă direct la un doctor specialist sau radiografie.