| anonim_4396 a întrebat:

Am flegma in gat si probabil si in plamani(ca de unde are sa vina ea) si nu stiu de ce, ca racit nu sunt, intr-o seara nu puteam sa respir la cat era, obisnuiesc sa respir pe gura cand dorm, si nici nu prea o pot elimina, aveti idee de la ce e si ce remedii naturiste sau pastile imi puteti recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

La medic.
PS.
Singurul remediu naturist adevărat e propriul corp.

| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

Am uitat sa mentionez ca fumez de 2 ani jumate

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aparitia flegmei in exces este consecinta viciului! Mucoasa care captuseste la interior traheea si bronhiile se "apara" de particulele solide din fumul de tigare secretand, in exces, mucus. Tot din cauza unei substante din fumul de tigare( acidul cianhidric)miscarea cilior bronsici (mici firisoare care "matura" substantele straine din caile respiratorii) este inhibata--- ca urmare mucusul secretat in exces nu poate fi expectorat.
Singurul "remediu" este renuntarea la fumat!

| ALGator a răspuns (pentru alessia5158):

Probabil ca nu e "in plămâni" ci undeva in faringe spre trahee.
Se mai recomanda o doză mai mare de lichide zilnic. Medicamentele gen bronhexin au eftct discutabil.
Poate fi și o altă alergie, dar probabil e fumatul care e cauza.

| alessia5158 a răspuns (pentru ALGator):

N-are decat sa mearga la medic (pneumolog, alergolog), mai ales ca " supraproductia" de flegma il sufoca.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Aici nu iti recomandam nimic. La ce spui ca ai e obligatoriu sa te vada un medic cit mai repede.

| AndyAndduti a răspuns:

Mergi la doctor, si eu am problema asta si o sa merg

| nuteuitainspate a răspuns:

Am avut aceeasi problema pana cand nu mai putem respira pe gura pentru ca se uscase gura si recomand sa inveti sa respiri pe nas (nu e imposibil eu am reusit ) si sa nu scuipi saliva sa o ingiti chiar daca este incomod!