| Andrei_Dragoş_1998_2PoM a întrebat:

Am fumat acum 30 minute o țigară si brusc peste 2 minute am leșinat.
Inainte de a leșina pot spune că m-am panicat fara nici un motiv, inima mi-a batut tot mai tare, mai repede, tot odată am amețit rău și am căzut din picioare, motiv pentru care pot spune ca am lesinat.
Mi-am revenit imediat după aproximativ 30 secunde.
Nu stiu care ar fi motivul, nu este prima tigare, fumez de un an si 2 luni.
Imi puteti spune care ar fi cauza?
Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Bravo!

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai asociat tigara si cu vreun energizant?

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru darrio2007):

Nu, pur și simplu am fumat doar una asta fiind aseara fara nici un fel de băutură.
Am mai simtit nevoia in tot acest timp, dar mi-a fost teamă ca se va putea repeta si n am mai fumat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Eu zic sa nu mai incerci iar. Fumez de ani buni dar nu mi s-a intamplat asa ceva.

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru darrio2007):

Am fost astazi de imi face analizele
Toate testele de sange mi au iesit mai mult decat ok, adica calciul il ridicat decat ar trebui sa fie.
Radiografie la abdomen, rinichi, ficat. toate in regulă.
Tensiunea deci absolut totul ok.
Acum cei de la spital mi au instalat un aparat pe piept care prinde niste menduze lipindu-se de corpul meu timp de 24h pentru a vedea cum se descurca bataile inimii.
Am sa revin mâine pentru a afla daca totul este cum ar fi trebui sa fie?
Toate acestea m-au costat in jur de 810 lei
N-am tinut cont de banii, sanatate inainte de toate
Si spun aici cat si prieteniilor, totodata familiei mele am gresit acum 1 an si 2 luni cand am fost doar un pusti care nu a avut capul pe umeri si tot ce mi se spunea o luam ca pe niste sfaturi neimportante
Incepând din aceasta zi am terminat cu fumatul, sunt foarte ambitios si stiu ce vreau de la viata, stiu ce educatie sa le dau copiilor mei.
Va multumesc tuturor care m-ati putut ajuta cu câte-un sfat.
O zi cât mai bună.
Numai bine sănătate!
?

| darrio2007 a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Bravo!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cădere de calciu. Fumatul a ajutat.

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru sadrian46):

Nu stiu ce să zic, poate că aveti dreptate.
Dar cu ce să mă fi ajutat fumatul?
Totusi, vine cu multe substante negative asupra organismului nostru, nu prea stiu să fie de folos in lipsirea unor vitamine...
Dar astazi am hotărât si voi merge la un medic pentru a ma consulta sa vad mai concret ce a fost.
La 1 an si 2 luni de cand fumez voi putea reușii de a mă lasă sper să fie o durată de mare durată sau chiar în permanenta

| Mosotti a răspuns:

Poate corpu tau spune ca nu ii mai place tigara, cine stie. Poate ar fi bine sa renunti la fumat, nu stiu ce sa zic. Daca se mai repeta, aia trebuie sa faci. Poate ramai cu oxigen mai putin in sange cand introduci fumul de tigara si de aia (si la tine e o problema de la un timp chiar daca la altii nu), de aia si ameteala, lesinul, inima a batut mai tare sa compenseze deficitul de oxigen poate, deci nu te juca.

| Donsavas a răspuns:

Tulburările astea de anxietate nu se "trateaza" fumand, e chiar contra indicat. Tutunul iti îngreunează circulația cerebrală si neuronii nu mai primesc suficient oxigen. Esti predispus stresului si implicit lesinului dacă esti fumator.
Mai bine iei pastile anti anxietate decat sa fumezi.
Iti faci mai mult rau

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru Donsavas):

Am inteles.
Astazi am hotarat de a merge la un medic pentru a-mi face o consultatie, sa ii explic si lui de ceea ce mi s-a intamplat si totodata sa-mi prescrie un tratament
Cred ca am facut si atac de panica, m-am speriat prea tare aseara, din cauza asta nici nu prea am putut dormii azinoapte...am crezut ca va mult mai rau
Ideea este ca eu n-am mai lesinat niciodata si n-am avut niciodata curiozitatea de a lesina...
Sper sa fie totul bine!
Doamne ajuta, si va multumesc frumos tuturor care mi-ati putut raspunde
Sunteti a doua mea familie! happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Eu n-am mai lesinat niciodata si n-am avut niciodata curiozitatea de a lesina...
Ai primit un avertisment. Acum a durat 30 de secunde, Până îți revii e bine.

| Donsavas a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Sa ne spui si noua cum iti este pe tratament, în caz in care primesti. Numai bine!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce fel de țigară ai fumat? happy

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru BuLaNNNeL):

Dunhill albstru.
Sunt ok, nu sunt nici tari nici slabe.
Fumez aproximativ de 1 ani si 2 luni

| ada2304 a răspuns:

Este posibil sa fi avut o cădere de calciu sau sa fi fost foarte obosit. In general fumatul cauzează probleme cardio vasculare. Dar asta dacă ești un fumător înrăit. Încearcă sa te odihnești si renunța la cafea. Cel mai probabil ai avut o cădere de calciu

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru ada2304):

Recomandat este să consum capsule de calciu dizolvante si sa am o alimentatie bogata in fructe?