| Λndrei a întrebat:

Am întrerupt sala un an deoarece a trebuit să învăț pentru bacalaureat iar acum, în urmă cu câteva zile, (luni), am început iar.Am început lucrând brațele,mai exact bicepsul și antebrațul; imediat după acea zi au început niște dureri ciudate și nu puteam să întind brațele complet,(nici acum nu pot).Este exact între biceps și antebraț. Cred că acest lucru s-a întâmplat datorită încălzirii proaste..
Ce aş putea să fac ca această durere să treacă cât mai repede cu putință,(cu cât încerc să-mi întind brațele mai mult, cu atât doare mai tare)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Wolfyye a răspuns:

Si eu fac sala, si pot sa zic ca si eu am avut ceste dureri insuportabile (nu puteam sa tin intind deloc bratul)...Este si normal sa ai dureruile astea..totusi ai intrerupt ala 1 an, muschii nu mai sunt obisnuiti cu efortul. Din pacate nu ai ce face, poate doar sa incerci sa intinzi bratele cat mai des ca sa se obisnuiasca muschiul, dar asta e mai mult o ameliorare pe moment...asa ca cel mai bine e sa stai 2-3 zile sa iti treaca, si dup-aia te duci din nou la sala.Numai bine!

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Doar biceps si antebrat un antrenament intreg? ai stat 30 de minute la sala?

apuca-te de sah, aia nu e sala ce faci tu

| Λndrei explică (pentru Cosmin86):

Am stat o oră și jumătate. Fac de mai multe ori pe săptămână, grupe diferite. Abia am început, doar nu vrei să stau la început 4 ore?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Λndrei):

NICIODATA nu stai 4 ore, la sala se sta MAXIM 1 ora, daca vrei sa realizezi ceva.

Cand stai peste o ora, trebuie sa schimbi ceva la antrenament, ca te antrenezi prost. Dupa o ora nivelul testosteronului incepe sa scada si mai mult distrugi decat construiesti.

Eu te intrebasem pentru ca bicepusl se lucreaza MAXIM 20-25 de minute ( e grupa MICA ) si antebratul la fel, chiar mai putin. De-aia nu poti sa faci doar biceps si antebrat la un antr.

www.culturism.ro -> pune mana si citeste, sa inveti sa te atnrenezi, nu merge pe principiul "mai mult", ca in sportul asta mai mult nu inseamna mai bine

| Λndrei explică (pentru Cosmin86):

Da,am auzit si eu de treaba cu testosteronul.
Pai, m-ai putea ajuta cu un program?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Λndrei):

Cate zile / sapt?

| Λndrei explică (pentru Cosmin86):

Pai cum crezi tu ca e mai bine.
Eu am ~1, 95 si 90 kg.
Pot, daca zici tu ca se face maxim o ora la sala, chiar zilnic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Λndrei):

Fa de 4 ori pe saptamana

luni -> piept, biceps
marti -> picioare, abdomen
miercuri -> pauza
joi -> spate
vineri -> umeri, triceps, antebrat

Fa 1-2 exercitii pentru grupele mici ( biceps, triceps, umeri, abdomen, gambe ) si 3-4 exercitii pentru grupele mari ( piept, spate, picioare ). Cam 3-4 serii a maxim 8 repetari / serie ( poti mai multe, maresti greutatea )

| Λndrei explică (pentru Cosmin86):

Și pauza între serii câtă să fie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Λndrei):

1-2 minute, maxim 2 min

| Λndrei explică (pentru Cosmin86):

Ok,mulțumesc mult pentru tot.

| ZigZagMTFK a răspuns:

Buna. Hmm...Asa i s-a intamplat si fratelui meu cand el voia sa faca cat mai multe exercitii pentru muschi. Probabil ai inceput prea in forta. Ca sa iti treaca poti cumpara de la farmacii o crema speciala thinking din cate am auzit desigur, ori asteapta. Cu timpul iti trece. Intr-o saptamana sau doua iti trece durerea. (Doua saptamani maxim).

| OdetteSs0000 a răspuns:

Pai cu niste remedii naturale

| Laurentiu_Nacrases_1996 a răspuns:

In mod normal ce ai patit se numeste febra musculara...nu ar trebui sa fie nimic grav, poti continua sa-ti faci exercitiile pentru brate..incearca sa scazi greutatile cu care facihappyasigurate ca executi corect miscarile.Bafta