| anonim_4396 a întrebat:

Am lentile de aproape o luna. Le pot purta atat ziua cat si noaptea dar ar trebui sa ma obisnuiesc sa le pun si sa le dau jos. Problema e urmatoarea: imediat ce ating irisul inchid ochiul! Stiti niste exercitii prin care ma pot obisnui sa nu mai inchid ochiul imediat ce ating irisul? Voi [cei care purtati lentile] v-ati obisnuit repede sa le puneti si sa le scoateti? Mai e inca ceva...cum le-am tot purtat fara sa le dau jos mi s-a inrosit ochiul drept, doctorita a spus ca am inceput de conjunctivita si a trebuit sa imi dau lenila jos. Credeti ca din cauza lentilei mi s-a inrosit ochiul si am facut conjunctivita? De ce nu mi s-a inrosit si dreptul?
Multumesc anticipat kiss. FUNDAAA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Pentru a putea purta lentile fara probleme trebuie sa ai o igiena extrem de stricta, in sensul ca mainile trebuie spalate foarte bine cu apa calda si sapun si sterse cu prosoape de bucatarie(de hartie pentru a nu ramane scame pe degete)de fiecare data cand ti le pui in ochi si le dai jos.
E gresit sa le tii si peste noapte cand ochiul trebuie sa se odihneasca. Fetita mea le poarta de la 14 ani si niciodata nu a facut nicio infectie pentru ca a respectat cu strictete igiena si nici nu a ramas cu ele peste noapte.
De fiecare data inainte de a-ti pune lentila trebuie clatita bine cu lichidul acela special de curatare a lentilelor pentru indepartarea eventualelor impuritati.Priveste in alta parte (in sus de exemplu)cand iti pui lentila pentru ca e normal ca ochiul sa se inchida in momentul in care vede ceva venind spre el happy
Ai grija ca lentila sa nu fie intoarsa, cred ca ti-a explicat medicul tau cum trebuie sa arate in momentul cand o pui in ochi.
In concluzie:grija mare la igiena pentru evitarea infectiilor.

6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

@Ðida poate ca nu ai spalat bine lentila respectiva in lichidul acela special si a ramas o mica scama.
Si fetita mea are lentile ce se pot purta si noaptea dar nu e bine pentru sanatatea ochiului sa faci acest lucru.

| tyana a răspuns:

@Ðida sunt si cadru medical si incercam sa te ajut si din propria experienta cu fetita mea.
Tu faci cum vrei dar iti spun ca nu e bine sa le porti zi si noapte. Te intreb cum te speli pe fata pentru ca probabil stii ca lentilele nu trebuie atinse de un strop de apa pentru ca se distrug.Citeste cu atentie indicatiile din cartea ce ai primit-o la cumpararea lentilelor si apoi ai sa vezi.Multa sanatate!

| Ðida a răspuns:

*De ce nu mi s-a inrosit si ochiul stang
Pentru anonim: Lentilele care le am se pot purta si noaptea! Nu sunt lentile care trebuie scoase seara si puse dimineata!

| Ðida a răspuns:

Dar eu nu imi scot lentilele! Aceste lentile se pot purta atat noaptea cat si ziua! Nu are cum sa aiba scame!

| Ðida a răspuns:

Pai doctorita mi'ar fi spsthinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce naiba? porti lentile si noaptea? cum asa? eu am avut si colorate si transparente(cu dioptrii) si nu e voie sa stai mai mult de 12 ore cu ele! da mrg ce lentile sunt?