| LPCTSTR a întrebat:

Am niște amețeli scurte și dese, ar putea indica o anemie, oare e nevoie să merg la urgențe?
Mă ține de joi, însă au fost rare, abia acum s-au îndesit, nu am alte simptome, doar amețelile, a mai pățit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie să te sperii.Ţi-am zis doar că ar fi bine să te vadă medicul de familie.Să-şi dea şi el cu părerea.Îi zici ce ţi se întâmplă, de când ţi se întâmplă şi vezi ce îţi spune.Nu te gândi că gata, te bagă în spital să te ţină ăia în perfuzii o săptămână sau mai ştiu eu ce. Eventual poate o să-ţi dea ceva suplimente de calciu/magneziu/fier etc. ca să te mai pui pe picioare.Nu mai fii aşa panicos.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Părerea mea e că nu mergi la urgențe pentru așa ceva. te duci la mdicul de familie și eventual îți dă trimitere pentru analize sau îți zice ce e de făcut. ce ai tu nu poate fi catalogat urgență

| sierra1 a răspuns:

Poate ești insărcinată?

| LPCTSTR explică (pentru sierra1):

Sunt mascul rolling on the floor

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

E bine de știut dar au mai fost cazuri...

| LPCTSTR explică (pentru sierra1):

Pai, acum ca nu-s însărcinat și de sfecla in cămin nu am cum sa fac rost, ce e de facut?
Am stat vreo 20 de minute in pat, vad c-au cam trecut.

| sierra1 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ești cu gândul la alegeri, d-aia ai amețeli

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfecla roșie, dietetic se ia așa. Extragi sucul și restul îl arunci.

| Furnicuta000 a răspuns:

La urgente ce sa iti faca? Acolo ii baga in seama pe aia in stare grava. Cel mult iti da o pastila si te trimite acasa. Incearca sa iei betaserc (e pentru ameteala), si magneziul ajuta in acest sens. Daca in cateva zile nu te simti mai bine sau se inrautateste mergi la meducul de familie si iti va da trimitere la un medic specialist, se poate sa fie de la urechea interna.

| Yuoia a răspuns:

Ar putea fi si puseuri de tensiune, si anemie, si orice. Da, poti sa mergi la urgente inainte de a te prabusi pe strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfecla rosie este cea mai buna pentru anemie da acea cauza poate semnala mai multe cauze nu doar anemie. Te poti duce la urgente daca te simti rau si persista. Eu am avut cand am tot intrerupt tratamentul antidepresiv si cand donam sange anemie feripriva. anemia are mai multe simptome nu doar ameteala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum 2 veri am avut şi eu ameţeli de genul ăsta, de cele mai multe ori când mă ridicam brusc din pat.Mi se înnegrea imaginea, simţeam o presiune în tot capul ca şi cum m-ar strânge cineva şi aveam o senzaţie de arsură la nivelul urechilor.Din fericire, fiecare episod nu dura mai mult de 5 secunde.De multe ori,era suficient să stau pe loc şi să mă ţin de ceva până îmi trecea,nici nu era nevoie să mă aşez.
Am mai avut şi înainte ameţeli,chiar şi acum mai am,dar mult mai rar,şi de regulă numai vara când e foarte cald.
Ştiu că îmi şi făcusem analizele de sânge în acea vară, tocmai din cauza ameţelilor prea dese, dar nu a ieşit nimic în neregulă.
În cazul tău, nu ştiu ce să zic, ai putea totuşi să treci pe la medicul de familie dacă vezi că nu-ţi revii. Poate ai ceva carenţe de vitamine.

| LPCTSTR explică (pentru anonim_4396):

Știu despre ce vorbești, însa la tine are legătură cu tensiunea, la mine este probabil un episod ciudat de anemie. Totusi ma cam sperii pentru ca-i prima oara cand mi se intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu trebuie să te sperii.Ţi-am zis doar că ar fi bine să te vadă medicul de familie.Să-şi dea şi el cu părerea.Îi zici ce ţi se întâmplă, de când ţi se întâmplă şi vezi ce îţi spune.Nu te gândi că gata, te bagă în spital să te ţină ăia în perfuzii o săptămână sau mai ştiu eu ce. Eventual poate o să-ţi dea ceva suplimente de calciu/magneziu/fier etc. ca să te mai pui pe picioare.Nu mai fii aşa panicos.

| Costin1900 a răspuns:

Salut, poti merge la un medic pentru a afla ce ai, nu cred ca este ceva grav

| LPCTSTR explică (pentru Costin1900):

Ca sa dezvolt evolutia subiectului: am trecut de etape verificatorii, saptamana viitoare fac si rmn cerebral; am trecut de analize, toate sunt normale, am un nodul pe tiroida dar chipurile e normal.

| TrollWorld a răspuns:

Iti recomand sa intrebi medicul de familie macar, el va sti mult mai bine ce iti este de folos.