| popion2484 a întrebat:

Salut,

Am o intrebare cu privire la intrumentul ala cu care se slefuiesc dintii la stomatolog: daca acel instrument a fost folosit doar pentru a slefui dintele, fara a intra in contact cu sangele si te intepi cu el, te poti infecta de hepatita B?

Astept raspunsuri serioase si de la pesoane din domeniu, de preferat.

Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca pe instrument nu a ajuns sange contaminat nu ai motiv de sperietura. Daca ai dubii ( un posibil contact accidental al instrumentului cu sange contaminat) atunci, fa-ti un vaccin antihepatitic B.

evenso
| evenso a răspuns:

Orice intra in contact cu sangele poate infecta daca nu este steril.
Instrumentele stomatologice cu care lucreaza in gura pacentului sunt sterile ( mai putin manusile care doar in cazul operatiilor sunt sterile)