| aimullah123 a întrebat:

Am o intrebare despre cardul de sanatate
Are ceva daca eram asigurat ca student, intre timp m-am retras dar tot dau cardul cand merg la control? E ilegal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic ilegal. Calitatea de asigurat se actualizeaza singura in sistemul case de asigurari

3 răspunsuri:
| Anemona19920315 a răspuns:

Da poți sa ii dai cardul de sănătate dar pe calculatorul medicului o sa te găsească neasigurat și trebuie sa plătești consultația

| aimullah123 explică (pentru Anemona19920315):

Dar pe site-ul casei de asigurari apare ca inca sunt asigurat. wtf

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aimullah123):

Ca elev si student esti asigurat pana la inceputul anului urmator. Acest lucru se raporteaza la casa de sanatate de catre institutiile de invatamant (ca nu mai esti student sau elev), prin situatia cu asiguratii ce urmeaza cursrile acelei institutii.